Europa popiera polską inicjatywę obywatelską #ZatrzymajAborcję
13 lipca 2017 | 09:51 | Bruksela / pra (KAI) / wer Ⓒ Ⓟ
Niemal 20 krajów Europy popiera inicjatywę obywatelską eliminującą eugenikę z polskiego prawa. Oświadczenie w sprawie zbliżającej się w Polsce inicjatywy #ZatrzymajAborcję wydał obradujący w Brukseli Komitet Wykonawczy Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US.
Europejska Federacja dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US zapoznała się z inicjatywą obywatelską #ZatrzmajAborcję, która ma na celu zmianę polskiego prawa w kierunku pełniejszej ochrony życia osób nienarodzonych poprzez eliminację możliwości zabijania dzieci z prawdopodobieństwem wad genetycznych lub chorób. Federacja zdecydowanie popiera inicjatywę i wzywa Parlament Polski do zwiększenia ochrony życia nienarodzonych. „Przyzwolenie na zabijanie dzieci, u których zdiagnozowano niepełnosprawność czy chorobę jest przeciwne wartościom europejskim oraz jest rażącym pogwałceniem praw człowieka” – czytamy w oświadczeniu Komitetu Wykonawczego Federacji ONE OF US.
„Zakaz eugenicznej aborcji w Polsce byłby wielkim zwycięstwem w obronie życia i człowieka w Europie. Ta inicjatywa może wyznaczyć standard dla nowej cywilizacji, która oparta jest na szacunku dla ludzkiego życia i może stanowić przykład dla innych krajów, które za tym pójdą – mówi Jaime Mayor Oreja, Prezydent Federacji ONE OF US. – Cieszymy się, że inicjatywa #ZatrzymajAborcję – podobnie jak ONE OF US – jest inicjatywą obywatelską. Parlament Polski, popierając inicjatywę, potwierdziłby ogromne i szerokie poparcie ze strony obywateli dla tej zmiany, tak więc zachęcamy go, aby podążał za wolą społeczeństwa w tej sprawie” – dodaje były europoseł EPP z 20-letnim stażem, szef hiszpańskiej delegacji w Parlamencie Europejskim oraz były Minister Spraw Wewnętrznych Hiszpanii.
Czytaj także: PFROŻ o inicjatywie „Zatrzymaj aborcję”
Honorowy prezydent Federacji i były sędzia Sądu Najwyższego we Włoszech, Carlo Casini zauważa, że pozwolenie na aborcję w przypadku wadliwego rozwoju dziecka poczętego jest najgorszą z niesprawiedliwości. „W swoim założeniu kulturowym to pozwolenie wprowadza dyskryminację osób chorych wobec zdrowych. Ta dyskryminacja jest sprzeczna z zasadą, iż godność wszystkich ludzi jest jednakowa, co stanowi fundament praw człowieka” – podkreśla Casini.
Polską inicjatywę skomentował również Thierry de la Villejegu, wiceprezydent Federacji oraz Dyrektor Wykonawczy francuskiej Fundacji Jérôme Lejeune. Jak mówi, Francja doskonale wie, że zezwolenie na aborcję osób niepełnosprawnych w zasadzie prowadzi do przyzwolenia na drastyczną eugenikę. Jest to sprzeczne z szacunkiem i solidarnością należną każdej osobie, szczególnie tej najsłabszej. Thierry de la Villejegu przypomina w tym kontekście słowa prof. Jérôme Lejeune: „Jakość cywilizacji może być mierzona poziomem szacunku dla jej najsłabszych członków”. „Aborcja, która dyskryminuje osoby niepełnosprawne, powinna zostać zakazana. Jednocześnie należy uruchomić programy terapeutyczne i badawcze w celu leczenia chorób i niepełnosprawności. Wreszcie należy również uruchamiać programy socjalne oparte na zasadzie solidarności, które będą wspierały rodziny” – podkreśla Dyrektor Wykonawczy Fundacji Jérôme Lejeune.
Wszystkim członkom Komitetu Wykonawczego „za tak mocne, bezwarunkowe i szerokie poparcie” dla obywatelskiej inicjatywy w Polsce podziękował Jakub Bałtroszewicz, sekretarz generalny Federacji oraz prezes Fundacji JEDEN Z NAS – jeden z dwóch Polaków, obok europosła Marka Jurka, zasiadających w jej zarządzie. „Z międzynarodowym poparciem Federacji ONE OF US – skupiającej 39 organizacji z niemal 20 krajów Europy, czujemy się mocno zobligowani do budowania jak najszerszego poparcia społecznego dla tej inicjatywy i w konsekwencji przekonania Polskiego Parlamentu do zmiany prawa, by broniło najsłabszych – by broniło JEDNEGO Z NAS” – podkreśla Bałtroszewicz.
Według prezesa Fundacji JEDEN Z NAS, inicjatywa prowadzona przez Kaję Godek, prezesa Fundacji Życie i Rodzina oraz Magdalenę Korzekwę-Kaliszuk, lidera CitizenGO w Polsce, jest wezwaniem do polskich polityków, aby niezwłocznie po otrzymaniu projektu, uchwalili prawo chroniące życie najmniejszych i najsłabszych Polaków. „Prosimy ustawodawcę o jak najszybsze wykreślenie z polskiego prawa przesłanki zezwalającej na aborcję ze względu na niepełnosprawność” – apeluje Bałtroszewicz.
Inicjatywa Obywatelska #ZatrzymajAborcje rozpocznie zbiórkę podpisów pod projektem w pierwszych dniach września i będzie ją kontynuować przez kolejne trzy miesiące. By trafiła pod obrady Sejmu potrzebne jest 100.000 podpisów. Organizatorzy mają nadzieję, że w związku z faktem wielu zgłoszeń wolontariuszy chcących pomagać przy zbiórce, a także płynącymi z Polski oraz Europy głosami wsparcia oraz mocnym i jednoznacznym poparciem Konferencji Episkopatu Polski dla inicjatywy, będzie możliwe zebranie przynajmniej pół miliona podpisów.
Czytaj także: Episkopat zapoznał się z obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Zatrzymaj aborcję!”
Podczas 376. zebrania plenarnego Konferencja Episkopatu Polski zapoznała się z obywatelską inicjatywą #ZatrzymajAborcję. „Biskupi podtrzymują wołanie o pełną ochronę prawną dzieci poczętych jako konstytucyjne prawo do życia” – napisano w komunikacie z zebrania plenarnego polskich biskupów w Zakopanem, gdzie inicjatywę polecono modlitwie i wyrażono poparcie dla zbierania podpisów.
Federacja ONE OF US to największa tego typu organizacja pro-life w Europie. Skupia 39 organizacji z niemal 20 krajów Unii Europejskiej. Powstała na gruncie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej o tej samej nazwie, która zebrała 2 miliony podpisów pod projektem zakazującym finansowanie z pieniędzy publicznych aborcji oraz doświadczeń na ludzkich embrionach. Jej polskimi członkami są Fundacja JEDEN Z NAS oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Swój oddział w Polsce ma również hiszpańska fundacja CitizenGO i to właśnie jej polski dyrektor – Magdalena Korzekwa-Kaliszuk jest jednym z liderów inicjatywy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.