Na Jasną Górę – idźcie i głoście! – archidiecezja gnieźnieńska niebawem ruszy na Jasną Górę
18 lipca 2017 | 17:09 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Trwają przygotowania do Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Pątnicy wyruszą 28 lipca żegnani przez bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Do celu dotrą 5 sierpnia.
„Idźcie i głoście, a zatem dajcie świadectwo. Pielgrzymka może być do tego dobrym przygotowaniem, szczególnie jeśli pielgrzymujemy do Matki Bożej. Scena Zwiastowania pokazuje nam przecież, że aby iść i głosić trzeba najpierw napełnić się Bogiem. I do tego wszystkich pielgrzymów zachęcam i tego wszystkim życzę” – mówi biskup pomocniczy gnieźnieński, który tradycyjnie odprawi Mszę św. dla pątników wychodzących wspólnie z Gniezna.
Poranna Eucharystia zgromadzi grupy regionalne – dawniej kolorowe, które powstały w ubiegłym roku z połączenia tych drugich. Jak tłumaczy nowy kierownik pielgrzymki i zarazem diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Wojciech Orzechowski, chodzi o uporządkowanie i wprowadzenie pewnej organizacyjnej spójności.
„W tym roku pielgrzymować będziemy w siedmiu grupach utworzonych w kluczu powołanych w ubiegłym roku rejonów duszpasterskich – gnieźnieńskiego, inowrocławskiego, wągrowieckiego i wrzesińskiego. Rezygnujemy też z kolorowych chust, które dotąd charakteryzowały każdą z grup. Obok hasła i logo, w tym zewnętrznym wymiarze, towarzyszyć nam będzie znak wioseł nawiązujący do patrona naszej archidiecezji – św. Wojciecha” – wyjaśnia ks. Orzechowski.
Zmieni się również nieco program i forma pielgrzymkowych dni. Jak do tej pory pątnicy będą się spotykać na wspólnej modlitwie i posiłkach. Dotychczasowe konferencje zastąpione zostaną jednak świadectwami wiary. Będzie też jeden rekolekcjonista – w tym roku jest to ks. Krzysztof Szkopek, wikariusz w parafii pw. św. Wawrzyńca w Słupcy.
Odpowiedzialni za PPAG chcą również wrócić do dawnej tradycji niesienia na czele pielgrzymki obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przed laty to właśnie wizerunek Królowej Polski prowadził pątników do Jej sanktuarium.
W drodze zaakcentowane zostaną także tegoroczne jubileusze: 300-lecia koronacji cudownego obrazu Jasnogórskiej Pani oraz 100-lecia objawień fatimskich. Pątnicy będą poznawać zarówno ich treść, jak i bohaterów. Każdy otrzyma książkę o dzieciach z Fatimy. Codziennie będą się modlić modlitwą jubileuszową, „Godzinkami” i modlitwą różańcową, do której odmawiania Matka Boża nawoływała w sposób szczególny, i o której św. Jan Paweł II powiedział, że jest wejściem do szkoły Maryi, uczeniem się od Matki Bożej, w jaki sposób dogłębnie i w całej pełni przeżywać wymagania wiary chrześcijańskiej.
Bez zmian pozostaje natomiast część „promienista” pielgrzymki. Grupy te idą własnymi, utartymi przez ponad półwiecze trasami, jednak z tym samym hasłem „Idźcie i głoście”. W tym roku będzie ich dwanaście. Wyruszą z różnych parafii i tego samego dnia co grupy regionalne wejdą na Jasną Górę. Będzie to w sobotę 5 sierpnia.
Jak co roku, u celu, „promieniści” złożą niesione przez poszczególne grupy cząstki krzyża. W czasach PRL, gdy pielgrzymowanie było nielegalne, ten niesiony w cząstkach krzyż symbolizował jedność podążających różnymi drogami grup (stąd nazwa promieniste, bo jak promienie schodziły się u celu). Dziś jest on wyrazem jedności dwóch wciąż obecnych w archidiecezji gnieźnieńskiej tradycji pielgrzymkowych. Pątników na jasnogórskim szczycie będzie witać prymas Polski abp Wojciech Polak. W święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia metropolita gnieźnieński odprawi dla nich Mszę św. na zakończenie pielgrzymki. Wcześniej, na jasnogórskich wałach, pielgrzymi przejdą Drogę Krzyżową.
Więcej szczegółów na temat kwestii organizacyjnych można znaleźć na stronie internetowej: www.ppag.pl.
Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.