Diecezja zielonogórsko-gorzowska: ok. 19 tys. osób skorzystało z „Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej”
24 lipca 2017 | 16:44 | wm | Gorzów Ⓒ Ⓟ
Prawie 19 tys. osób diecezji zielonogórsko–gorzowskiej w minionym roku, objętych zostało programem pomocowym pod nazwą: „Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 w województwie lubuskim”, którego współpartnerem jest Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Obok Caritas, beneficjentami są także: PCK, Federacja Polskich Banków Żywności oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej. Organizacją pośredniczącą jest Agencja Rynku Rolnego a organem kontrolującym i nadzorującym wojewoda lubuski.
O wykonaniu zadań pomocowych za rok ubiegły poinformowali 24 lipca podczas briefingu prasowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Stanisław Podfigórny, dyrektorzy Oddziału Terenowego ARR w Gorzowie Wielkopolskim Edyta Zalewska i Karol Zieleński. W spotkaniu planowany był także udział Elżbiety Rafalskiej – minister pracy, rodziny i polityki społecznej.
Dyrektor Caritas, ks. Podfigórny powiedział, że w czasie trwania programu, od 1 sierpnia ub. roku do końca czerwca br., za pośrednictwem diecezjalnej Caritas wydanych zostało ponad 66 tys. paczek żywnościowych. W akcji uczestniczyły 72 Parafialne Zespoły Caritas, poprzez które zaangażowanych było przeszło 360 osób.
Wojewoda Dajczak wyjaśnił, że jest to krajowy program operacyjny oferujący żywność i podstawową pomoc materialną osobom potrzebującym, finansowany w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej, a w pozostałej części z budżetu krajowego. Zaznaczył, że obecnie obowiązuje kryterium dochodowe upoważniające do korzystania z pomocy społecznej w wysokości 1268 zł dla osoby samotnej i 1028 zł dla osoby żyjącej w rodzinie.
Ks. Stanisław Podfigórny poinformował, że diecezjalna Caritas objęła programem pomocowym prawie 19 tys. osób, w tym ponad 4 tys. rodzin, ponad 6 tys. kobiet, ponad 7 tys. mężczyzn i prawie 4 tys. dzieci do 15. roku życia.
Dyrektor Caritas podziękował za zaangażowanie księżom i wolontariuszom z PZC za bezpłatne włączenie się w realizację programu, polegającego m.in. na dystrybucji towarów żywnościowych a następnie dostarczaniu ich do ludzi.
– Oni poświęcali swój czas i siły po to, by ten program mógł zaistnieć w środowisku lokalnym, we wsiach, miastach czy parafiach – zaznaczył ks. Podfigórny, tłumacząc, że na uwagę zasługuje to, że jest to pomoc dla konkretnych osób, bez względu na to, czy są one wierzące, czy nie.
Ksiądz powiedział również, że w realizacji programu bardzo istotne były działania towarzyszące, obejmujące 4 tematy: zdrowe żywienie w gospodarstwie domowym, przeciwdziałanie marnowaniu żywności, edukacja ekonomiczna i warsztaty kulinarne, których przeprowadzono ponad 90.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się aktywizujące warsztaty kulinarne. Gotowania często uczyli się ludzie bezdomni.
– Odkrywcze były warsztaty związane z edukacją, np. zarządzanie budżetem domowym, co do tej pory wielu osobom sprawiało duże trudności. Także warsztaty przeciwdziałania marnowaniu żywności, pokazały, że czasem rzeczy oczywiste dla wielu osób zrozumiałe nie były – mówił dyrektor diecezjalnej Caritas, podkreślając, że taka forma aktywizacji i spotkania ze specjalistami pozwalają na zauważenie własnej wartości i tego, że nie trzeba czekać na gotowe, ale można coś zrobić samemu.
Przedstawiciele ARR podkreślili, że osoby potrzebujące pomocy, zgłaszać się mogą do wzięcia udziału w programie poprzez organizacje partnerskie, niekoniecznie przez urząd gminy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.