Abp Hoser: Prawdziwa odnowa Kościoła polega na powrocie do ewangelicznego radykalizmu
31 lipca 2017 | 17:42 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Prawdziwa odnowa Kościoła polega na powrocie do ewangelicznego radykalizmu – stwierdził abp Henryk Hoser. W 97. rocznicę powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej w sanktuarium w Loretto koło Wyszkowa cztery zakonnice świętowały swój złoty jubileusz życia radami ewangelicznymi.
W homilii bp warszawsko-praski nazwał życie konsekrowane życiem heroicznym. – Poprzez rady ewangeliczne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa stajemy się podobni do Jezusa Chrystusa – czystego, posłusznego i ubogiego, który mając wszystko wyzbył się swojej woli by żyć wolą Ojca Niebieskiego – powiedział abp Hoser.
Przyznał, że życie zakonne nie jest wolne od pokus tego świata. – Zły duch mami nas przeciwnością rad ewangelicznych a więc nieczystością, bogactwem i dominacją nad innymi – czyli potrójną pożądliwością. Życie zakonne jest więc ciągłą walką i wymaga radykalizmu – powiedział kaznodzieja. Stwierdził, że praktyka rad ewangelicznych staje się nieznośnym jarzmem, gdy robi się to połowicznie a więc bez całkowitego zaangażowania, bez decyzji przyjęci wymogów jakie z tych rad płyną.
Abp Hoser ostrzegł, że duch tego świata coraz bardziej przenika dziś również do Kościoła. – Żyjemy w czasach, w których wszystko staje się połowiczne, rozmyte i relatywne. Nie ma już pewników, bo wszystko wydaje się względne. Powstrzymanie penetracji ducha tego świata we wspólnotach kościelnych bez względu czy będą to parafie, wspólnoty diecezjalne czy zakonne domaga się od nas dużej trzeźwości i rozeznania – zwrócił uwagę bp warszawsko-praski.
Podkreślił, że prawdziwa odnowa Kościoła polega na powrocie do ewangelicznego radykalizmu. – Jezus nie mówił tylko czułych słów. On stawiał swoim uczniom nawet większe wymagania niż te zawarte w Starym Testamencie. Zapewniał jednak, że nigdy nas nie zostawi. W związku z tym tylko idąc z Nim damy radę dotrzeć do celu naszej życiowej wędrówki – przekonywał duchowny.
Na zakończenie abp Hoser podziękował s. Lucynie, s. Edmundzie, s. Monice i s. Jolancie świętującym swój złoty jubileusz ślubów zakonnych za ich wierność Chrystusowi. – Wierność jest najczulszym wskaźnikiem prawdziwej miłości.
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej zostało założone przez bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego w roku 31 lipca 1920 roku. Obecnie liczy ok. 200 zakonnic. Obok pracy wydawniczej siostry niosą pomoc materialną i duchową ludziom potrzebującym, a szczególnie osobom starszym i dzieciom. Poza granicami Polski posługują w Rumunii, na Ukrainie i w Rosji. Siostry pracują także w Stanach Zjednoczonych.
Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 20 lipca 1866 r. w Korzeniówce koło Drohiczyna. Święcenia kapłańskie przyjął 5 lipca 1891 r. w katedrze lubelskiej. Przez czternaście lat prowadził wykłady z Pisma Świętego, katechetyki, kaznodziejstwa, teologii moralnej i prawa kanonicznego w lubelskim seminarium duchownym. W tym samym czasie pracował w wikariacie katedralnym, a następnie jako rektor kościoła św. Stanisława.
W roku 1913 roku został mianowany wikariuszem przy kościele św. Anny w Warszawie, a rok później rektorem kościoła przy ul. Freta. Po sześciu latach został proboszczem parafii Matki Bożej Loretańskiej przy kościele św. Floriana na warszawskiej Pradze, gdzie z myślą o najuboższych rozwinął działalność wydawniczą.
W Loretto koło Wyszkowa założył ośrodek kolonijny dla biednych dzieci i dla staruszek.
Bł. ks. Kłopotowski zmarł nagle 7 września 1931 r. Został pochowany na warszawskich Powązkach. Zgodnie z jego wolą, 26 września 1932 r. jego ciało złożono na cmentarzu w Loretto.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.