Powstanie Warszawskie jest dla nas lekcją wiary w Boga i w człowieka
01 sierpnia 2017 | 21:11 | Warszawa / mag / wer Ⓒ Ⓟ
Powstanie Warszawskie jest dla nas lekcją wiary w Boga i wiary w człowieka – powiedział abp Henryk Hoser. W intencji poległych i zamordowanych Powstańców Warszawy oraz ludności cywilnej stolicy, która zginęła z rąk okupanta modlono się 1 sierpnia wieczorem w katedrze św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika na Pradze.
Podczas liturgii bp warszawsko-praski zwrócił uwagę na duchowy wymiar powstańczego zrywu przyrównując go do Powstań machabejskich z II-I wieku przed Chrystusem. – „Na miejscach publicznych zabijano dzieci mego narodu a młodzieńcy padali pod mieczami wrogów (…). Odebrano temu narodowi całe jego piękno a jego wolni synowie stali się niewolnikami – mówił abp Hoser podkreślając, że taki był los Polski w czasie okupacji.
– Dlatego jesteśmy dumni z człowieczeństwa Powstańców Warszawy, którzy walczyli o ludzką godność, którzy walczyli z przeciwnościami bestialskiego zła i morderczych działań broniąc obrazu Bożego w człowieku – oświadczył duchowny.
Czytaj także: Modlitwa przy Pomniku Gloria Victis w godzinie „W”
Mówił również o przebiegu Powstania po prawej stronie Wisły. – Ze względu na brak uzbrojenia i zbliżające się oddziały Armii Czerwonej walki trwały tu zaledwie kilka dni. Dzięki decyzji ppłk Antoniego Żurowskiego udało się ocalić część ludności cywilnej. Niestety po wycofaniu się 14 września hitlerowców i wkroczeniu NKWD rozpoczął się nowy terror wobec Polaków. Wyłapywano, torturowano i rozstrzeliwano dowódców i żołnierzy AK. Świadectwem tych zbrodni są katownie praskie – przypomniał abp Hoser.
Zwrócił uwagę, że mimo upadku Powstania i krwawych prześladowań nowego okupanta ‘legenda 63 dni walki’ przetrwała w narodzie. – Dziś jest ono dla nas lekcją wiary w Boga i w człowieka – powiedział bp warszawsko-praski przypominając postać kapelana zgrupowania ‘Kryska’ ks. Józefa Stanka, który zginął w czasie walk powieszony na własnej stule.
Abp Hoser zwrócił uwagę, że w wyniku Powstania Warszawskiego Polska została pozbawiona całej młodej elity swojego narodu. – Straciliśmy dziadków, rodziców, całe pokolenie, które mogłoby po wojnie odbudowywać kraj. Ich groby są dziś naznaczone brzozowymi krzyżami na Warszawskich Powązkach a kilka ton ich prochów leży złożonych na kopcu na Cmentarzu Wolskim – mówił duchowny. Przestrzegł jednocześnie przed pochopnym ocenianiem tych którzy 73 lata temu stanęli do walki. – Oni nie mieli wiedzy o decyzji aliantów. Nie znali planów Stalina – zauważył.
Podkreślił, że mimom tragicznych konsekwencji Powstanie Warszawskie stanowi ważną lekcję patriotyzmu a więc miłości Ojczyzny ponad wszelkimi podziałami. – Ci którzy 1 sierpnia w ‘godzinie W’ stanęli do walki z okupantem uczą nas – jak nie spodleć, jak nie ulec wzajemnej niechęci i jak nie pozwolić na rozbicie jedności. W godzinie próby wszyscy – zarówno żołnierze jak i ludność cywilna stolicy, byli zjednoczeni walcząc do końca, do ostatniej chwili – by przynajmniej godnie umrzeć, by umrzeć nie śmiercią niewolników ale ludzi wolnych – powiedział abp Hoser.
Czytaj także: Karabin i stuła – kapelani powstańczej Warszawy
Zwrócił uwagę, że u podstaw budowania jedności leży określenie tego co stanowi dobro wspólne, a więc dobro wszystkich obywateli. – Właśnie we współpracy Polaków powinniśmy upatrywać przyszłość naszego narodu – oświadczył bp warszawsko-praski.
Przyznał, że również współczesne czasy nie są łatwe dla tych, którzy za punkty odniesienia przyjęli te same hasła „Bóg, Honor i Ojczyzna” bo Powstańcy Warszawy ginęli z nimi na ustach.
Z kolei wieczorem pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani ” na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy odbyły się modlitwy ekumeniczne. Następnie odprawiona została Msza św. w intencji stolicy. Zgodnie z tradycją na Kopcu Powstania Warszawskiego rozpalono Ognisko Pamięci. Będzie ono płonąć przez 63 dni, czyli dokładnie tyle ile trwało Powstanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.