Krakowianie modlili się za śp. kard. Macharskiego
02 sierpnia 2017 | 12:33 | Kraków / md (KAI) / bd Ⓒ Ⓟ
Abp Marek Jędraszewski przewodniczył w katedrze na Wawelu Mszy św. w intencji zmarłego przed rokiem śp. kard. Franciszka Macharskiego. „Był wielkim pasterzem Kościoła krakowskiego” – podkreślał metropolita. Przy krypcie obok konfesji św. Stanisława, gdzie pochowany jest kard. Franciszek Macharski, płoną znicze, układane są wiązanki kwiatów.
Po Mszy św. abp Marek Jędraszewski podzielił się z dziennikarzami osobistym wspomnieniem o kard. Macharskim. „W odpowiedzi na zawiadomienie o mojej sakrze i prośbę o modlitwę przysłał mi małą książeczkę z poematem kard. Karola Wojtyły „Stanisław”, jako wyraz swojej bliskości, a jednocześnie jako wskazówkę, jak być pasterzem. To zostało we mnie” – opowiadał metropolita krakowski.
„Któż mógłby przypuszczać, że dwadzieścia lat później będę tutaj, w rocznicę jego śmierci, sprawował Mszę św. o spokój jego duszy. Takie są niezbadane wyroki Boże. W tym widać ciągłość Kościoła, również tego hierarchicznego” – mówił. Hierarcha przypomniał także atmosferę ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży, kiedy to „mieliśmy świadomość tego, że on już odchodzi, że to są jego ostatnie dni, a do pamięci o nim wzywał wtedy polskich biskupów wprost, tu w tej katedrze, papież Franciszek”.
Pytany, na czym polegała wielkość zmarłego rok temu kardynała, abp Jędraszewski stwierdził, że wyróżniał się on jako ktoś, „kto w sprawach zasadniczych był bardzo jednoznaczny”. „Słowo, które kierował do wiernych, było jednoznacznym wzywaniem do Boga pełnego miłosierdzia. Jego dewiza biskupia wskazuje na szczególny rys jego bliskości wobec Boga, a na pewno odpowiadał na potrzeby wielu osób, bo wszyscy potrzebujemy Bożego miłosierdzia. Myślę, że w tym znajdowali coś, co ich łączyło i zbliżało do siebie” – podsumował.
W katedrze na Wawelu zgromadzili się kapłani, mieszkańcy miasta, współpracownicy i przyjaciele kard. Franciszka Macharskiego, m. in. prof. Andrzej Zoll czy prezes Hospicjum św. Łazarza Jolanta Stokłosa. „Kard. Franciszek Macharski był naszym ojcem. Dbał i troszczył się o naszych chorych w Hospicjum św. Łazarza, jak i o całą ideę hospicyjną. Był zaangażowany w budowę domu, który nazywał „naszym domem”. Czuliśmy z nim bliską więź” – wspominała.
Wśród celebrujących Mszę św. w intencji kard. Macharskiego był ks. prof. Jacek Urban, historyk Kościoła, który podkreślał, że zmarły rok temu arcybiskup krakowski był jak św. Franciszek – prosty i ubogi. „Zadowalał się tym, co miał i był człowiekiem niezwykle ufnym. Ufał Bogu. To, co zawarł w swoim zawołaniu biskupim „Jezu, ufam Tobie”, to jest absolutnie Franciszek. To jest cały on” – stwierdził kapłan.
„Ciągle z głową w niebie, ale bardzo konkretny, jeśli chodzi o sprawy drugiego człowieka” – dodał, porównując kard. Macharskiego do witraża, na którym często pokazuje się u góry niebo, a na dole ziemię. „On umiał łączyć te dwie rzeczywistości. Był „witrażowy”, a więc pokazywał te dwie rzeczywistości równocześnie. Nie ma takiego drugiego Franciszka. Jeden był i bardzo się cieszymy, że byliśmy przy nim” – podsumował ks. Urban.
Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 roku z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Studiował też teologię we Fryburgu w Szwajcarii.
29 grudnia 1978 r. został mianowany biskupem, dzień później – arcybiskupem metropolitą krakowskim. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1979 roku z rąk papieża Jana Pawła II. Uroczysty ingres do katedry wawelskiej odbył się 28 stycznia 1979 r. 30 czerwca 1979 roku został kreowany kardynałem.
W latach 1979-1994 kard. Franciszek Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił funkcje przewodniczącego Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.
Na emeryturę przeszedł w 2005 roku. Od tego czasu mieszkał na terenie sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.
Kardynał Franciszek zmarł 2 sierpnia 2016 r., spoczął w krypcie katedry wawelskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.