Warszawa: 34. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus
05 sierpnia 2017 | 12:13 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Bóg i Jego Słowa powinny być normami naszego postępowania – podkreślił abp Henryk Hoser. Po raz 34. z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na Jasną Górę wyszła Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus. Wraz z nią po raz 11. podążyła Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku pątnicy idą pod hasłem „Idźcie i głoście”. W ciągu dziewięciu dni będą mieli do pokonania 315 km.
Pielgrzymkę zainaugurowała uroczysta Msza św., w czasie której bp warszawsko-praski zachęcał do wsłuchiwania się w Boże Słowa i życia w Jego świetle. Podkreślił, że czas pielgrzymki jest okazją do przemiany swojego serca i życia. – Jest to okazja, by nie tylko lepiej poznać siebie i swoje możliwości, ale również skonfrontować je z Bożymi wymaganiami, które powinny stanowić jedyną normę naszego postępowania – powiedział abp Hoser.
Nazwał również pielgrzymkę czasem wyzerowania na liczniku życia czyli rozpoczęcia wszystkiego od nowa. – Nie zawsze waga naszego życia jest dobrze wytarowana, stąd ważne by dostrzec, gdzie jej szale są bardziej pochylone w stronę zła, czyli czegoś co nas niszczy i skorygować pewne postawy czy przyzwyczajenia – zauważył.
Zachęcał również pątników do spojrzenia na swoje życie w świetle Bożego Słowa. – Warto zrobić sobie rachunek sumienia nie tylko z tego, co dotyczy płaszczyzny materialnej naszego życia, ale również sfery ducha. Może jestem winien komuś brak sprawiedliwości, bo tak łatwo go oskarżałem? Być może jestem winien braku miłości drugiego człowieka, czy braku miłosierdzia wobec niego – zapominając, że ona tak samo jak ja ma swoje słabości, kłopoty i upada – zachęcał do refleksji abp Hoser. Przypomniał jednocześnie, że jednym z warunków przyjęcia Bożego przebaczenia jest okazanie go innym.
Przywołując przykład Heroda Antypasa, kaznodzieja ostrzegł również przed zgubnymi skutkami ulegania pokusom, zwracając uwagę, że jeden grzech niczym spirala pociąga za sobą kolejne. – Wszystkie grzechy cudzołóstwa, czy życie w tym stanie cudzołóstwa wychwalane obecnie jako wielka norma postępu, jak również grzechy nadużywania władzy, deptania ludzkiej godności, a przede wszystkim tłumienia prawdy w naszym życiu – sprawiają, że jedno ogniwo pociąga za sobą kolejne, doprowadzając do krzywdy niewinnego człowieka. W przypadku Heroda była to śmierć Jana Chrzciciela – zwrócił uwagę abp Hoser.
Praska Pielgrzymka Rodzin dzieli się na siedem grup różniących się wiekiem i dynamiką. Obok młodzieży akademickiej spory odsetek stanowią rodziny, które wyruszają z małymi dziećmi. Od tego roku najmłodsi pątnicy nie idą oddzielnie w tzw. ’ białaskach”, ale razem ze swoimi rodzicami w grupie biało-niebieskiej.
– Chcemy w ten sposób bardziej zwrócić uwagę na wartość życia rodzinnego oraz roli matki i ojca jako pierwszych wychowawców młodego człowieka. To oni uczą swoje dzieci nie tylko wchodzenia w życie społeczne, ale również w relację z Bogiem – zwrócił uwagę przewodnik pielgrzymki ks. Dariusz Bala.
Wraz z Pieszą Praską Pielgrzymką Rodzin Totus Tuus już po raz jedenasty idzie na Jasną Górę Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. Tym, co ją charakteryzuje to przede wszystkim rodzinna atmosfera.
– Na trasie dołączają do nas w mundurach koledzy i koleżanki z innych miejscowości. Wieczorem śpimy w remizach, gdzie często czeka już na nas przygotowany posiłek. Najważniejsze jednak jest to, że możemy dzielić się wiarą i móc z dumą przyznać się wobec otoczenia, że jesteśmy strażakami – dzielili się pątnicy.
Choć będzie towarzyszyło im hasło „Idźcie i głoście” pewną wskazówką będzie również postać ich patrona św. Floriana jak i Najświętszej Maryi Panny. Setna rocznica objawień w Fatimie i orędzie pozostawione przez Matkę Bożą, wzywające do nawrócenia i pokuty, są wciąż aktualne i nie może go zbraknąć na naszym pątniczym szlaku – powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Paweł Samborski, kapelan Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Przed Mszą strażacy udali się do katedry warszawsko-praskiej, gdzie otrzymali specjalne błogosławieństwo z rąk abp. Hosera. Podkreślając znaczenie ich służby dla społeczeństwa i związane z nią wyzwania duchowny zachęcał pielgrzymów do zawierzenia siebie Bożej Opatrzności. Poprosił również, by podążając do tronu Matki Bożej zanieść Jej również tych, którym służą, a więc osoby dotknięte przez kataklizmy, które niszczą ich mienie.
Na Jasną Górę strażacy dotrą 14 sierpnia, gdzie wejdą wraz z innymi służbami mundurowymi.
Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.