„Matka trędowatych” będzie miała pogrzeb państwowy
15 sierpnia 2017 | 11:00 | Karaczi / ts / mz Ⓒ Ⓟ
Media pakistańskie poinformowały, że pogrzeb niemieckiej lekarki trędowatych i katolickiej zakonnicy s. Ruth Pfau, będzie miał charakter państwowy. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 19 sierpnia na chrześcijańskim cmentarzu w Karaczi. Wcześniej w miejscowej katedrze św. Patryka zostanie odprawiona Msza św.
Znana na świecie „matka trędowatych” zakonnica katolicka zmarła 10 sierpnia w Karaczi w wieku 87 lat. Mówiono o niej „Anioł z Karaczi” lub „niemiecka Matka Teresa”. W 1979 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Pakistanu i została krajowym konsultantem ds. trądu w randze sekretarza stanu.
Według pakistańskiej gazety „Tribune”, posłanka Hina Pervaiz Butt wniosła do lokalnego parlamentu rezolucję, aby imię Ruth Pfau nadać uniwersytetowi, ulicy lub któremuś budynkowi użyteczności publicznej. Uzasadniając swój wniosek oświadczyła, że zmarła zakonnica była „pakistańską Matką Teresą” i ponad 50 lat służyła narodowi pakistańskiemu i jego obywatelom.
Siostrze Ruth w ciągu niemal 60 lat działalności udało się znacznie zmniejszyć liczbę zachorowań na trąd w Pakistanie. W tym czasie – według Niemieckiej Pomocy Trędowatym i Chorym na Gruźlicę (DAHW) w Würzburgu – wraz ze swoim zespołem zdołała ona wyleczyć z tej choroby niemal 55 tys. pacjentów.
Czytaj także: Zmarła pakistańska „matka trędowatych”
Umożliwiła setkom tysięcy osób życie w godności. Dla wszystkich, którzy ją znali, jej śmierć jest wielką stratą i pozostawia jej najbliższych w głębokiej żałobie – napisał dyrektor niemieckiej fundacji jej imienia Harald Meyer-Porzky. Podkreślił, że aż do śmierci była obrończynią praw człowieka, zwolenniczką porozumienia między narodami i szacunku dla wszystkich religii.
Od 1960 r. mieszkała w 13-milionowej metropolii Karaczi, gdzie pracowała jako lekarka w dzielnicach nędzy. W 1963 r. założyła tam szpital dla trędowatych im. Marii Adelajdy. Pod jej kierownictwem powstał w Pakistanie ogólnokrajowy system leczenia ludzi dotkniętych tą chorobą. Pracę s. Pfau wspierali ofiarodawcy, w tym dzieła pomocy z Niemiec i Austrii.
Obok projektów medycznych s. Ruth opiekowała się także Hindusami i uchodźcami z Afganistanu. W miejscowości Manghopir prowadziła ośrodek socjalny i medyczny oraz prywatną szkołę, w której może się uczyć wiele dzieci z rodzin dotkniętych trądem.
„Matka trędowatych” kształciła także osoby pracujące wśród osób dotkniętych tą chorobą, znana była z zaangażowania w obronę praw człowieka, w dążenie do porozumienia między narodami, a także poszanowanie każdej religii. Za swoją działalność otrzymała m.in. Wielki Federalny Krzyż Zasługi rządu Niemiec, złoty medal Nagrody Alberta Schweitzera i Nagrodę Marion Dönhoff. W 2014 r., z okazji 85. urodzin, specjalną nagrodą uhonorował ją ruch Focolari.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.