Instytut Ordo Iuris popiera inicjatywę #ZatrzymajAborcję
19 sierpnia 2017 | 09:28 | Warszawa / abd, mip (KAI) / wer Ⓒ Ⓟ
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris popiera inicjatywę #ZatrzymajAborcję – powiedział w rozmowie z KAI prawnik, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i członek zarządu Instytutu dr Tymoteusz Zych. Zdaniem eksperta nowa propozycja zmian w ustawie o planowaniu rodziny usuwa niezgodne z konstytucją zapisy dyskryminujące osoby niepełnosprawne.
Zdaniem dr. Tymoteusza Zycha zaproponowana w inicjatywie #ZatrzymajAborcję zmiana w ustawie jest wymogiem wynikającym z polskiej Konstytucji. – w 1997 roku Trybunał Konstytucyjny jasno potwierdził, że człowiekowi przysługuje prawna ochrona życia od momentu poczęcia – stwierdził ekspert Instytutu Ordo Iuris.
– Również w świetle innych norm obowiązujących w polskim systemie prawnym absolutnie wykluczone jest czynienie z niepełnosprawności kryterium dyskryminacyjnego. Taka dyskryminacja jest bezprawna, a skala dyskryminacji jest jeszcze większa, gdy chodzi o tak podstawowe prawo przysługujące każdemu człowiekowi, jak prawo do życia – mówi dr Zych.
Czytaj także: Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: „Zatrzymaj aborcję” to milowy krok ku pełnej ochronie życia
Jak podkreśla prawnik, taki projekt jest uzasadniony i zasługuje na poparcie, ponieważ jego przyjęcie doprowadzi do zwiększenia zgodności ustaw zwykłych, w tym przypadku ustawy o planowaniu rodziny z 1993 roku, z konstytucją. – Jest to wymogiem państwa prawnego – wskazuje ekspert.
– Nie ma żadnych podstaw do tego, by wartościować zakres ochrony życia dziecka, a także jego prawo do leczenia, ze względu na skalę niepełnosprawności – wskazuje dr Zych. Jego zdaniem kwestionowanie prawa do życia dla osób niepełnosprawnych w okresie prenatalnym otwiera pole do deprecjonowania innych praw dla osób niepełnosprawnych, także w późniejszym okresie życia.
Dr Tymoteusz Zych zapowiedział także, że projekt ustawy zmieniającej obowiązującą ustawę o planowaniu rodziny, podobnie jak inne inicjatywy, które podwyższają standard ochrony życia ludzkiego, w toku prac legislacyjnych będzie popierany przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Wykładowca UKSW zwraca uwagę, że pozostałe przewidziane w projekcie zmiany w ustawie o planowaniu rodziny , ochrony płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży mają charakter techniczny, ponieważ wykreślają część przepisów, które nawiązują do tzw. przesłanki eugenicznej.
Czytaj także: „Zatrzymaj aborcję!”. Projekt ustawy ratującej 96 proc. dzieci poddawanych aborcji już w Sejmie
Prawnik zastrzega jednak, że choć zaproponowane rozwiązania są ważnym krokiem w tym kierunku, nie zapewniają pełnej prawnej ochrony życia poczętego. – Aby konsekwentnie realizować wymogi wynikające z prawa międzynarodowego, polskie ustawodawstwo powinno objąć ochroną prawną wszystkie grupy ludzi, w tym dzieci w okresie prenatalnym bez wyjątku. Regulacje prawne gwarantujące dzieciom pełniejszą ochronę od obowiązujących w Polsce można znaleźć w ponad 120 krajach świata, a 60 krajów w ogóle nie przewiduje wyjątków od zasady prawnej ochrony życia – powiedział KAI dr Zych.
***
Dr Tymoteusz Zych jest adiunktem w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorem ekspertyz i artykułów naukowych poświęconych problematyce prawa konstytucyjnego, prawa administracyjnego, prawu zabezpieczenia społecznego, prawnym ramom funkcjonowania systemu oświaty i szkolnictwa wyższego oraz teorii i filozofii prawa. Współpracuje z Instytutem na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.