Bp Libera do rodzin: nie prawo, ale człowiek jest dla Jezusa najważniejszy
09 września 2017 | 20:13 | eg | Mława Ⓒ Ⓟ
– Nie litera prawa, nie suche przepisy i normy, nie ustawy i rozporządzenia, ale człowiek jest dla Jezusa najważniejszy – mówił bp Piotr Libera 9 września w parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie w diecezji płockiej podczas Dnia Wspólnoty Ruchu Rodzin Nazaretańskich. W spotkaniu wzięło udział około 250 członków Ruchu.
„Boży Syn Prawa nie znosi, ale ponad nie stawia miłość, jako normę nadrzędną. I tego wymaga także od swoich uczniów – od każdego z nas” – stwierdził biskup płocki Piotr Libera.
Według niego takiej postawy uczy swoich członków Ruch Rodzin Nazaretańskich. Siły do takiego podejścia do życia i ludzi czerpią oni z Eucharystii: „Najwyższą wartością w życiu chrześcijanina jest spotkanie z Jezusem, który podczas każdej Mszy świętej przychodzi do nas w swoim słowie i chlebie eucharystycznym” – zaakcentował hierarcha.
Dodał, że tylko sam Jezus może sprawić, że ludzie będą potrafili zobaczyć Go w każdym napotkanym człowieku, a „miłość braterska stanie się normą i prawem naszego codziennego postępowania”.
Zaznaczył też, że udział w Eucharystii nie może być traktowany tylko i wyłącznie w kategoriach obrzędu, który celebruje się mniej lub bardziej uroczyście. To doświadczenie winno wpływać na codzienne wybory, decyzje, myślenie i zachowanie – „Eucharystia to źródło, z którego mamy czerpać siły do patrzenia na rzeczywistość przez pryzmat osoby Jezusa i Jego nauczania” – głosił biskup.
Podkreślił też, że kiedy Jezus w człowieku, kiedy pozwala on się prowadzić Jego miłości, wówczas wie, jak postępować. Owocem bliskiej więzi z Jezusem jest postrzeganie drugiego człowieka jako drogi, która prowadzi do Boga.
„Nie litera prawa, nie suche przepisy i normy, nie ustawy i rozporządzenia, ale człowiek jest dla Jezusa najważniejszy. Niech ta prawda, o której nieustannie przypomina każda Eucharystia, przenika nasze serca i uwrażliwia na każdego człowieka, którego Bóg stawia na drogach naszego życia” – życzył bp Libera.
Poprosił też o modlitwę w intencji zmagającego się z chorobą i cierpieniem moderatora Ruchu ks. Cezarego Siemińskiego. Stwierdził, że tego typu troska o drugiego człowieka będzie bardzo konkretnym wyrazem eucharystycznego stylu życia.
Mszę św. w kościele parafii św. Rodziny w Mławie koncelebrowało 10 księży związanych z Ruchem Rodzin Nazaretańskich. W procesji z darami dzieci przekazały rysunki, na których przedstawiły swoją więź z Panem Bogiem.
Mszę św. poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu, przygotowana przez młodzież z „Laboratorium Wiary”, pod kierunkiem proboszcza parafii Dąbrowa ks. Jacka Gołębiowskiego.
Natomiast po Mszy św. odbył się poczęstunek w parafialnym Przedszkolu Dzieciątka Jezus, prowadzonym od 5 lat przez parafię Świętej Rodziny w Mławie. Uczestnicy spotkania obejrzeli także prezentację multimedialną o różnych formach rekolekcyjnych, związanych z formacją, prowadzoną przez Ruch Rodzin Nazaretańskich.
Poza tym w programie znalazł się czas świadectw, pokazujących różne formy funkcjonowania Ruchu oraz przekazu duchowości, m.in. organizacja i przebieg rekolekcji letnich, weekendy dla młodych małżeństw oraz małżeństw 40+, wieczory skupienia dla mężczyzn, wieczory skupienia dla kobiet, praca formacyjna z dziećmi, zagraniczne wyjazdy ewangelizacyjne (Litwa, Ukraina, Węgry), rekolekcje na nartach czy rekolekcje pod żaglami (Bałtyk, Adriatyk).
Gospodarzem spotkania był ks. kan. Sławomir Kowalski, wicemoderator Ruchu Rodzin Nazaretańskich w diecezji płockiej, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie.
Ruch Rodzin Nazaretańskch działa w diecezji płockiej od 20 lat. W tym czasie przeszło przez niego kilka tysięcy wiernych. Obecnie formalnie do Ruchu należy około 250 osób. Moderatorem diecezjalnym jest ks. kan. Cezary Siemiński, proboszcz parafii Obryte.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.