Jarosław: Msza św. w intencji Polaków, Węgrów i Siedmiogrodzian
10 września 2017 | 13:45 | pab | Jarosław Ⓒ Ⓟ
W kościele pw. św. Stanisława Biskupa i św. Mikołaja w Jarosławiu odprawiona została Msza św. w intencji przyjaźni Polaków, Węgrów i Siedmiogrodzian. Liturgia sprawowana była w języku polskim, ale czytania mszalne i kazanie były tłumaczone na język węgierski. – Wydaje się, że z żadnym innym narodem nie jesteśmy tak złączeni jak z Węgrami – zaznaczył w kazaniu ks. Marek Pieńkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu.
W trakcie Mszy św. odczytano fragment Ewangelii, w którym Pan Jezus zapewnia: „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich”. Kaznodzieja zachęcał, aby postawić sobie pytanie, czy ta ewangelia nie dotyczy także państw i narodów. – Czy nie można by rozumieć jej następująco: jeśli dwa narody na ziemi o coś zgodnie prosić będą, to wszystko otrzymają od mojego Ojca; gdzie dwa albo trzy narody zbierają się w Moje imię, tam ja będę pośród nich – mówił ks. Marek Pieńkowski.
– Nie jestem pewny odpowiedzi na to pytanie, ale gdybym miał poszukać narodu, na którym miałyby te słowa się sprawdzić, to zacząłbym od Polaków i Węgrów. Wydaje się, że z żadnym innym narodem nie jesteśmy tak złączeni – zaznaczył.
Stwierdził, że przykładów na to jest wiele. Przypomniał, że na Węgrzech obchodzony jest obecnie Rok św. Władysława – urodzonego w Krakowie króla, który starał się budować nowoczesne państwo węgierskie. Zauważył, że podczas wojny polsko-bolszewickiej tylko Węgrzy trzykrotnie wspierali nasze państwo amunicją, abyśmy mogli bronić Europy przed bolszewizmem.
Z kolei my odwzajemniliśmy się w 1956 r., kiedy Węgrzy wystąpili zbrojnie przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Polacy wysłali wówczas na Węgry wiele lekarstw, koców, żywności, a nawet materiałów budowlanych.
Msza w intencji przyjaźni Polaków, Węgrów i Siedmiogrodzian wpisuje się w program trwającego w Jarosławiu VII Jarmarku Benedyktyńskiego. Odbywa się on na terenie opactwa pobenedyktyńskiego, w którym obecnie mieści się Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Sługi Bożej Anny Jenke.
W ramach Jarmarku w auli Ośrodka otwarto trzy wystawy przywiezione z Węgier: „Monety polskie na terenie Królestwa Węgier od XVI do XVII wieku ze zbiorów Jósa András Múzeum w Nyíregyháza”, „Czystą wiarą, twardą ręką. Święty Władysław, Król Węgier, krzewiciel wiary, obrońca ojczyzny” oraz „Łąki nitką malowane” – rękodzieło artystyczne z okolic Miszkolca na Węgrzech. W wydarzeniu uczestniczyli: Márton Okos – przewodniczący Báthory-Bem Hagyományörző Egyesület, inicjator Roku św. Władysława oraz dr Rémiás Tibor – dyrektor Jósa András Múzeum w Nyíregyháza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.