Otwock: benedyktyńskie Sympozjum Jubileuszowe
23 września 2017 | 20:03 | mag | Otwock Ⓒ Ⓟ
Tylko świadectwo naszego życia i wiary jest w stanie pociągnąć innych do Boga – podkreślił abp Henryk Hoser w czasie obchodów 100-lecia Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek. W Domu Generalnym w Otwocku odbyło się Benedyktyńskie Sympozjum Jubileuszowe, w czasie którego przypomniano historię zgromadzenia oraz jego rolę w społeczeństwie.
W czasie Mszy św. biskup warszawsko-praski podkreślił, że nie ma owocnego życia apostolskiego bez głębokiej modlitwy oraz wsłuchiwania się w Boże Słowa. Zwrócił uwagę, że gleba ludzkiego serca zależy od współpracy człowieka za łaską. – Na tyle na ile będziemy rozwijali swoją osobowość, a więc – umysł, serce, wolę, by były zdolne przyjąć ziarno Bożej obecności i nią się nasycać – będziemy w stanie pozostać wierni Bogu, charyzmatowi założycielskiemu naszych fundatorów oraz temu charyzmatowi, który każdy z nas osobiście otrzymał od Pana – powiedział abp Hoser.
Przywołując postać św. Benedykta podkreślił wartość ludzkiej pracy. – On uczył nas, że bezczynność jest wrogiem ludzkiej duszy. Tymczasem dzięki pracy człowiek ma nie tylko udział w stwórczej mocy Boga, ale również poprzez konkretne czyny okazujemy miłość bliźniemu – powiedział kaznodzieja.
Abp Hoser zachęcał też siostry by odczytując swój charyzmat w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości świata wychodziły naprzeciw ludziom cierpiącym i pokrzywdzonym. Stwierdził, że jednym z największych dziś problemów jest zjawisko 'sieroctwa społecznego’. – Wielu dorosłych, nawet ludzi sędziwych żyje tzw.’ syndromem sieroctwa’, który objawia się poczuciem opuszczenia i osamotnienia. Owocem tego są coraz bardziej powszechne wśród ludzi uzależnienia – ostrzegł duchowny.
Zwrócił uwagę, że u podstaw zjawiska powszechnego sieroctwa leży odrzucenie Boga jako kochającego Ojca, co rodzi poczucie egzystencjalnego zagrożenia i zagubienia. Już św. Cyprian mówił, że kto Boga nie będzie miał za Ojca, ten również Kościoła nie będzie miał za Matkę – przypomniał bp warszawsko-praski.
Przywołując postać św. Ojca Pio abp Hoser powiedział, że poprzez życie w jedności z Bogiem człowiek może wpływać na innych.
Podkreślił, że nie można banalizować zła i grzechu, jednak trzeba z miłością podchodzić do człowieka. Nawet tego, który pobłądził. Zachęcał też siostry by z otwartością i radością wychodziły do ludzi tłumacząc, że tylko osobiste świadectwo jest w stanie pociągnąć innych ku Bogu.
W uroczystościach wziął także udział bp Janusz Stepnowski, bp diecezji łomżyńskiej.
Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek, powstało w roku 1917 w Białej Cerkwi na dawnych Kresach, na terenie opanowanym przez Rosję. Założycielką była Matka Jadwiga Józefa Kulesza, która urodziła się w 1859 r. w Karabelówce na Podolu. Była jednym z pięciorga dzieci Michaliny i Józefa.
Reguła została oparta na duchowości benedyktyńskiej. Siostry cechuje również kult Najświętszego Serca Pana Jezusa. Natomiast działalność apostolska skupia się w sposób szczególny na pracy opiekuńczo-wychowawczej nad dziećmi opuszczonymi. 1 listopada 1979 r. zgromadzenie zatwierdzono na prawie papieskim. Aktualnie liczy ono 280 sióstr na świecie. W Polsce są 22 domy zakonne i za granicą 20 – w tym 12 na Ukrainie, 3 domu w USA i w Brazylii oraz 2 domu w Ekwadorze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.