Bp Janiak: uczcie dzieci modlitwy, bo to jest siła na trudne momenty
08 października 2017 | 09:12 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
Uczcie dzieci modlitwy, bo to jest siła na trudne momenty – mówił biskup kaliski Edward Janiak do katechetów zgromadzonych na wspólnej modlitwie w kaliskiej katedrze. Nauczyciele religii uczestniczyli także we Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa, której przewodniczył bp Łukasz Buzun.
Ponad 400 katechetów z diecezji kaliskiej spotkało się w sobotę na dniu skupienia w Kaliszu. Spotkaniu patronował bł. Franciszek Stryjas. W kaliskiej katedrze odbyło się nabożeństwo, które prowadził ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Katecheci mogli też wysłuchać świadectwa Emilii Piechoty, uczennicy błogosławionego katechety.
Z katechetami spotkał się biskup kaliski Edward Janiak, który poświęcił obraz bł. Franciszka Stryjasa ufundowany przez nauczycieli religii z okazji 25. rocznicy powstania diecezji kaliskiej.
W swoim słowie ordynariusz diecezji kaliskiej dziękował katechetom za ich pracę. – Dziękuję za waszą służbę, za wasze świadectwo i gorliwość.
Wasza praca przynosi owoce. Uczycie podstawowych prawd o Panu Bogu, a to jest bardzo odpowiedzialne zadanie. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, aby ubogacić dzieci i młodzież duchowo – mówił bp Janiak.
Prosił nauczycieli religii, aby uczyli dzieci modlitwy. – Proszę wszystkich katechetów, aby realizując program nie rezygnowali z modlitwy. Nie miejcie oporów, żeby powiedzieć z dziećmi „Wierzę w Boga”, czy „Dziesięć przykazań”. Jeżeli będzie systematyczność modlitwy na każdej lekcji, tego już nikt z młodej pamięci nie zabierze, pozostanie im to do grobowej deski. Uczcie dzieci i młodzież modlitwy, bo to jest siła na trudne momenty życia – przekonywał hierarcha.
W procesji katecheci przeszli z katedry do bazyliki św. Józefa, gdzie Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Łukasz Buzun.
W homilii celebrans zachęcał katechetów do modlitwy, zwłaszcza różańcowej. – Postarajmy odrodzić w sobie gorliwość do modlitwy i słuchania Słowa Bożego. Z modlitwy wypływa pokój serca, a Słowo Boże jest dla nas lampą na drodze naszego życia – zaznaczył kaznodzieja.
Wskazywał, że Maryja i św. Józef są przewodnikami na drodze wiary. – Prośmy Maryję, która jest pełna Ducha Świętego, czyli miłości Ojca do Syna, aby nas uczyła z jednej strony postawy zawierzenia i wiary, świadomości nadprzyrodzonej, opierania się na Słowie Bożym, a z drugiej strony, abyśmy przyjmowali wszystkie Boże propozycje, które stają przed nami na drodze naszego życia w sposób refleksyjny, dążący do zrozumienia, a jednocześnie z ufnym, otwartym sercem i wiarą. Tego dzisiaj życzę wszystkim katechetom, siostrom zakonnym, kapłanom i sobie tutaj w tym świętym miejscu za przyczyną św. Józefa i Matki Bożej – powiedział bp Buzun.
Po komunii św. w kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa ks. prał. dr Jerzy Adamczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji zawierzył katechetów diecezji kaliskiej patronowi.
Wraz z bp. Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali ks. prał. Jerzy Adamczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji, ks. Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu i ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu.
Franciszek Stryjas urodził się 26 stycznia 1882 r. w Popowie. Przez pewien czas uczęszczał do szkoły w Szczytnikach. W 1901 r. ożenił się z Józefą z domu Kobyłka i zamieszkał w Kuczowoli. Po jej śmierci ożenił się z wdową Józefą Nosal i przeniósł do Takomyśli.
We wczesnej młodości Franciszek marzył, aby kiedyś mógł uczyć dzieci o Bogu. Marzenie to spełniło się w czasie okupacji niemieckiej, kiedy w 1940 r. zabrano księży z Chełmc do obozu koncentracyjnego w Dachau i zamknięto kościoły w sąsiednich parafiach, zaczął potajemnie nauczać religii. Początkowo uczył u siebie w domu, na polach i łąkach. Gdy liczba dzieci powiększyła się, postarał się o nowe punkty w Szałem, Wolicy, Marcjanowie, Saczynie, Józefowie i Szczytnikach. Był oddany całym sercem podjętej przez siebie pracy. Czynił to z miłości do Boga i z troski o życie religijne dzieci. Z niezwykłą ofiarnością i narażeniem własnego życia, przez prawie trzy lata przygotował ok. 300 dzieci do I Komunii św. Za potajemne nauczanie dzieci religii został aresztowany przez policję niemiecką i osadzony w więzieniu gestapo w Kaliszu, gdzie po dziesięciu dniach tortur w wyniku odniesionych obrażeń zmarł 31 lipca 1944 r.
Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 czerwca 1999 r. w Warszawie w grupie 108 błogosławionych męczenników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.