136. zebranie plenarne Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce
13 października 2017 | 09:00 | Warszawa / pgo, lk / wer Ⓒ Ⓟ
Rozważania dotyczące dokumentu Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego „Młode wino, nowe bukłaki” były głównym tematem 136. zebrania plenarnego Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce (KPWŻZZ). Obrady trwały od 10 do 12 października w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
– Podjęłyśmy refleksję nad tym dokumentem, a później, kierując się zawartymi w nim wskazaniami, chcemy wprowadzać je do naszych wspólnot – powiedziała w rozmowie z KAI s. Maksymilla Pliszka, przewodnicząca Komisji Życia Konsekrowanego działającej w ramach KPWŻZZ.
Na zebrania złożyły się Msze św., wykłady i prace w grupach. – Czujemy się zaproszone, aby treści, które omawiałyśmy nieustannie zgłębiać i w ich świetle patrzeć na nasze życie. Chodzi o to, żeby odnowa dokonywała się zgodnie ze wskazaniami i sugestiami kongregacji – podkreśliła s. Pliszka.
O radości życia chrześcijanina, w tym również konsekrowanego przez złożenie ślubów zakonnych mówił do przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczył Mszy św. dla uczestniczek spotkania. Zamiast krzyczeć: „Biada wam wszystkim”, chrześcijanin powinien raczej nieść pokój, płynący z wewnętrznego przeżywania wiary i świadczenia o niej swoim życiem – mówił nuncjusz.
Siostry reprezentujące 105 zgromadzeń zakonnych spotkały się także z sekretarzem generalnym KEP bp. Arturem Mizińskim, który zapoznał je z aktualnymi problemami Kościoła.
Gośćmi KPWŻZZ byli również o. Tadeusz Florek i o. Eugeniusz Jędrzej. Przybliżali oni siostrom treść dokumentu „Młode wino nowe bukłaki”. – Mówili nam o realizowaniu posługi władzy oraz o formacji permanentnej jaka dokonuje się w zgromadzeniach – tłumaczy s. Pliszka. Jak dodaje, wykłady są impulsem do wprowadzania w życie treści zawartych w dokumencie.
Czytaj także: Konsulta męskich zakonów o wspomaganiu misji ad gentes
Praca w grupach uczestniczek była wymianą doświadczeń dotycząca posługi władzy. – Podejmowałyśmy refleksję nad tym, w jaki sposób pełnimy tę posługę i do jakiego stylu sprawowania władzy jesteśmy zapraszane i zachęcane przez kongregację – powiedziała zakonnica. Podkreśliła, że siostry są bardzo otwarte na te ukierunkowania. – Na pewno widzimy te przestrzenie naszego życia, w których chcemy, żeby dokonała się nasza odnowa – zaznaczyła.
– Treści, w które mogłyśmy wejść na tym zebraniu każda z nas będzie się starała przekazywać naszym zgromadzeniom, tak żeby one były przeżywane przez nas na wszystkich płaszczyznach – zapewniła przewodnicząca Komisji Życia Konsekrowanego. Decyzję o tym, jak będzie to realizowane w praktyce, każda przełożona generalna ma podjąć osobiście. – Jest duże pragnienie wprowadzenia ich w życie mojego zgromadzenia służebniczek dębickich. O planach trudno jeszcze mówić, ale na pewno będą spotkania z zarządcami prowincji, aby dyskutować o tym zebraniu – zapewniła.
Dokument „Młode wino w nowych bukłakach” to owoc zebrania plenarnego Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Rzymie w dniach 27-30 listopada 2014 r. Dokument zawiera ocenę ponad 50 lat posoborowej przystosowanej odnowy życia zakonnego. Pokazuje też jeszcze nie zrealizowane wyzwania i daje wskazówki na temat dalszej weryfikacji i odnowy życia konsekrowanego.
Zebrania przełożonych wyższych zaczęto organizować w 1947 r. Trzy lata później powstał przy Sekretariacie Prymasa Polski Wydział ds. Zakonnych. W 1960 roku kard. Stefan Wyszyński powołał KPWŻZZ. W 1970 r. Kongregacja ds. Zakonów erygowała kanonicznie Konferencję Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Żeńskich w Polsce. Obecnie skupia ona około 140 przełożonych prowincjalnych i generalnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.