Episkopat o przyszłości Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie
13 października 2017 | 14:10 | Lublin / tk, mip / bd Ⓒ Ⓟ
Przyszłość zagrożonego Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie była jednym z tematów piątkowych obrad Episkopatu w Lublinie. Erygowane w XIX wieku Kolegium jest jedną z dwóch placówek, w której mieszkają polscy duchowni, studiujący na rzymskich uniwersytetach.
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki powiedział w przerwie obrad, że obiekt musi zostać uratowany, zatem trzeba znaleźć fundusze na jego utrzymanie.
W podobnym tonie wypowiadał się przemawiając podczas zebrania abp Józef Michalik. W rozmowie z KAI wskazywał na znaczenie tego obiektu w życiu biskupa Wojtyły, który mieszkał tu podczas wielokrotnych pobytów w Rzymie. „Kolegium było dlań miejscem nawiązywania kontaktów z biskupami z całego świata. Z tego domu wyjeżdżał na konklawe, na którym został wybrany papieżem” – przypomniał abp Michalik, który wówczas był rektorem tej placówki.
Abp Michalik przyznał, że dom wymaga remontu i unowocześnienia, niemniej, jak ocenił „Kościół w Polsce musi być na to stać”. Właśnie Kolegium powinno być jednym z punktów odniesienia dla Polaków przybywających do Rzymu” – argumentuje arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej.
Zdaniem abp. Michalika zamknięcie placówki byłoby krzywdą nie tylko dla polskiego dziedzictwa duchowego, ale i dla przyszłości. „Kolegium daje studiującym w nim księżom wielką szansę na naukę języków, kontakty z innymi Kościołami, poznanie kultury starorzymskiej, z której wyrasta Europa oraz współczesnych problemów Kościoła” – przekonuje b. rektor Kolegium.
Obecnie w Kolegium mieszka 26 kapłanów z polskich diecezji, którzy studiują na rzymskich uczelniach oraz ośmioosobowa wspólnota, opiekująca się domem.
Przypomnijmy, że podczas czerwcowych obrad KEP w Zakopanem biskupi podjęli decyzję o reorganizacji Kolegium – jednej z dwóch placówek, w której mieszkają polscy duchowni, studiujący na rzymskich uniwersytetach.
Decyzja o zmianach w funkcjonowaniu placówki spowodowana jest zmniejszającą się liczbą księży, a także większą liczbą uniwersytetów i wydziałów teologicznych w Polsce, na których studiowanie jest tańsze, a także bardziej osadzone w kontekście polskim.
W Rzymie funkcjonowały dotąd dwa tego typu obiekty: Polski Papieski Instytut Kościelny przy Via Pietro Cavallini oraz Papieskie Kolegium Polskie na Awentynie. Łącznie mieściły 200 studentów. Jednak w ostatnich latach miejsca wypełnione nie były nawet w połowie.
Niewykluczone, że obiekt będzie w przyszłości pełnić funkcję domu pielgrzyma. Obecnie trwa opracowywanie nowego projektu.
Papieskie Kolegium Polskie zostało erygowane 9 marca 1866 r. dekretem papieża Piusa IX.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.