Episkopat powołuje Stowarzyszenie Muzeów i Skarbców Kościelnych
13 października 2017 | 17:27 | Lublin / tk / bd Ⓒ Ⓟ
O sytuacji muzeów kościelnych i ich roli w ewangelizacji kultury mówił podczas obrad Episkopatu w Lublinie bp Michał Janocha. Przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego zapowiedział, że na następnym zebraniu Episkopatu zostanie zatwierdzony statut Stowarzyszenia Muzea i Skarbce Kościelne Ars Sacra.
W rozmowie z KAI bp Janocha wyraził nadzieję, że muzea kościelne będą zyskiwać rangę należną przechowywanym w nich zbiorom. Pomocą w realizacji tego celu ma być międzynarodowa konferencja „Muzea kościelne wobec nowych wyzwań”, które za kilka dni odbędzie się w Mszczonowie. Będzie to pierwsze tej rangi sympozjum z udziałem muzealników kościelnych, państwowych oraz przedstawicieli ministerstwa kultury.
Warszawski biskup pomocniczy podkreślił, że kultura pozostaje obszarem dialogu, a jednocześnie zmagania o kształt przyszłości. Zauważył, że jest to tym bardziej ważne, że w obecnych czasach – jak mówił św. Jan Paweł II – kwestionowana jest Ewangelia, Kościół i duchowieństwo.
Obecnie w Polsce działa w sumie około 100 muzeów kościelnych: diecezjalnych, zakonnych i parafialnych. „Jako instytucje kultury mają rolę nie do zastąpienia, nie tylko w upowszechnianiu zbiorów, ale też animowaniu życia kulturalnego: spotkań, szkoleń, wernisaży, paneli, koncertów. Chodzi, krótko mówiąc, o ewangelizację przez kulturę” – wskazuje przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.
W swoim wystąpieniu podczas obrad bp Janocha przypomniał o organizowanym za kilka dni w Mszczonowie międzynarodowym sympozjum o muzeach kościelnych. Wyraził nadzieję, że m.in. dzięki temu placówki te nie będą dłużej zmarginalizowanymi, lecz zyskają miejsce na miarę rangi swoich zbiorów.
Problemów, z jakimi borykają się muzea kościelne jest bardzo wiele: od elementarnej współpracy na rzecz organizacji wystaw poprzez współpracę naukową, kulturalną i kwestie finansowania różnych przedsięwzięć kościelnych. „Takich konferencji nigdy wcześniej nie było więc przez dziesiątki lat problemów nazbierało się bardzo wiele” – przyznaje biskup.
Wyraził też nadzieję, że konferencja w Mszczonowie będzie początkiem dobrej współpracy z placówkami państwowymi. Obecnie rząd przygotowuje, m.in. ustawę o muzeach sakralnych. Kościół zaś powołał Stowarzyszenie Ars Sacra, którego statut będzie zatwierdzony na następnym zebraniu Konferencji Episkopatu. „Stowarzyszenie może być partnerem w rozmowach z przedstawicielami rządu na kształtem ustawy” – ocenił w rozmowie z KAI bp Janocha.
Międzynarodowa konferencja pt. „Muzea kościelne wobec nowych wyzwań” odbędzie się w Mszczonowie w dniach 18-20 października. Głównym tematem będą kierunki dalszego rozwoju polskiego muzealnictwa kościelnego w tym sposób finansowania tych placówek. W spotkaniu wezmą udział muzealnicy z Czech, Słowacji, Macedonii, Litwy, Ukrainy, Włoch i Polski.
Konferencję przygotowuje Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów we współpracy z Radą ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).
W programie znalazł się, m.in. międzynarodowy panel pt.: “Muzea i zbiory kościelne w działalności władz i instytucji publicznych”. Będzie to rodzaj podsumowania wsparcia finansowego udzielonego placówkom muzealnym, m.in. przez Fundusze Europejskie oraz MKiDN.
Spotkanie środowiskowe w ramach tej konferencji stanie się okazją do wymiany doświadczeń i przyszłych inspiracji kolejnych działań na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego, udostępniania, zabezpieczania zbiorów, budzenia świadomości i tożsamości narodowej.
Konferencja została objęta honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy oraz abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.