Kraków: nowa książka o o. Józefie Andraszu SJ – spowiedniku świętych
19 października 2017 | 08:38 | led | Kraków Ⓒ Ⓟ
„Ojciec Józef Andrasz SJ. Spowiednik świętych” – to tytuł nowej książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa WAM. Publikacja ukazuje historię kapłana, który wywarł ogromny wpływ na duchowe życie Kościoła w Polsce. Książka zawiera także niepublikowane wcześniej dokumenty i listy, które pokazują, kim był kierownik duchowy św. Faustyny i spowiednik bł. Anieli Salawy. Książka będzie dostępna w sprzedaży od 23 października.
Autorką książki pt. „Ojciec Józef Andrasz SJ. Spowiednik świętych” jest Stanisława Bogdańska, promotorka kultu o. Józefa Andrasza. – Ojciec Andrasz wywarł ogromny wpływ na duchowe życie Kościoła. Był niezmordowanym kaznodzieją i rekolekcjonistą. Doprowadził do świętości innych, ale także sam prowadził święte życie. Mówiono, że czego się dotknął, to nabierało powagi – mówi autorka książki Stanisława Bogdańska. Wyjaśnia, że posługa i życiowa postawa o. Andrasza stały się dla niej inspiracją do napisania książki i do szerzenia i popularyzowania jego kultu. Zwraca uwagę, że o. Andrasz jako kierownik duchowy radził siostrze Faustynie, aby ćwiczyła się w drobnych rzeczach, w modlitwie i pokorze.
– Jego przesłanie jest bardzo aktualne w dzisiejszych czasach. O. Andrasz radzi, aby nie szukać nadzwyczajności, ale sprawdzać się w tym do czego jesteśmy powołani, w życiu rodzinnym czy zakonnym i kapłańskim – podkreśla.
Zdaniem autorki, kult o. Andrasza rozwija się coraz bardziej, gdyż stanowi on wzór dla kapłanów, ale także dla osób świeckich. – Jest on orędownikiem dojrzałej wiary. Zwraca uwagę na to, że dojrzałość trzeba rozeznać w swoim sercu, a nie na zewnątrz. Mamy je rozeznać w sobie, aby móc przemieniać zło w dobro – dodaje autorka. Jak zaznacza, ojciec Andrasz należy do grona tych osób, które do świętości doprowadziły wielką rzeszę osób konsekrowanych i świeckich, sam zaś pozostał w cieniu.
Przez swoją posługę o. Andrasz doprowadził do chwały ołtarzy św. Faustynę, bł. Anielę Salawę, bł. Klemensę Staszewską. Był również kierownikiem duchowym i spowiednikiem dla Pauli Zofii Tajber, założycielki Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana oraz siostry Kaliksty Piekarczyk ZMBM – zakonnicy z własnej woli zupełnie nieznanej, która nakazała spalić swoją spuściznę jako ofiarę za uratowanie Krakowa podczas II wojny światowej. Książka zawiera niepublikowane wcześniej dokumenty, zapiski i osobiste listy tych postaci, których duchowym przewodnikiem i spowiednikiem był o. Andrasz. Książka zawiera również modlitwę o wyniesienie kapłana do chwały ołtarzy.
Józef Andrasz SJ urodził się 16 października 1891 r. w Wielopolu koło Nowego Sącza. Święcenia kapłańskie przyjął 19 marca 1919 r. w kościele św. Barbary z rąk biskupa Anatola Nowaka. Władał greką, łaciną oraz językami francuskim i niemieckim, dlatego przełożeni skierowali go do kolegium w Krakowie, gdzie pracował jako tłumacz. Był dyrektorem i współpracownikiem Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy, redaktorem naczelnym czasopisma „Posłaniec Serca Jezusowego”.
Na początku drogi kapłańskiej trafił z posługą do będącej u schyłku życia Anieli Salawy. Mieszkała ona w pobliżu kolegium ojców jezuitów z Kopernika, w suterenie kamienicy Radziwiłłowskiej 20.
W czasie pobytu św. Faustyny Kowalskiej w Krakowie był jej przewodnikiem duchowym. Zapoczątkował w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Pod jego kierunkiem Adolf Hyła namalował obraz Jezusa Miłosiernego. Zmarł 1 lutego 1963 r. w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.