Kraków: odpust św. Jana Pawła II na lotnisku w Balicach
21 października 2017 | 13:44 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Bp Damian Muskus OFM odprawił w piątek w kaplicy na lotnisku w Balicach Mszę św. odpustową ku czci patrona krakowskiego portu – św. Jana Pawła II. „Był on i wciąż dla kolejnych pokoleń pozostaje nauczycielem miłości, która nie wyraża się w deklaracjach, ale wypełnia ludzką codzienność i realizowana jest w czynach” – mówił w homilii.
Bp Muskus nawiązał do dialogu Jezusa z Piotrem nad Jeziorem Tyberiadzkim i podkreślił, że Jezusowe pytanie o miłość nieustannie rozbrzmiewało w sercu Jana Pawła II, który „wiernie i konsekwentnie odpowiadał na nie przez całe swe życie”.
Pracownikom portu lotniczego i podróżnym przypomniał, że łączna długość jego pielgrzymkowych dróg papieża „w poszukiwaniu Bożych dróg do człowieka” wynosiła ponad półtora miliona kilometrów. „Wszędzie, gdzie się pojawiał, niestrudzenie stawał po stronie uciśnionych, brał w obronę prześladowanych, upominał się o godność najsłabszych i odważnie sprzeciwiał się tyranii współczesności, która wciąż wypiera się Jezusa i próbuje stworzyć świat, w którym nie ma miejsca dla Boga” – mówił kaznodzieja.
Przywołując programową homilię Jana Pawła II z inauguracji pontyfikatu sprzed 39 lat, hierarcha przypomniał papieskie zapewnienie, że tylko Chrystus wie, co człowiek nosi w swoim wnętrzu. Dodał, że prawdę o Bogu, który zna nasze życie i najskrytsze myśli, trzeba wciąż przypominać, bo w wielu ludzkich sercach panuje zamęt.
„Dziś, gdy tak trudno odróżnić prawdę od emocji, trwałe wartości od ulotnych wrażeń, gdy jesteśmy bombardowani kampaniami reklamującymi styl życia daleki od Boga, a słowa coraz częściej służą podziałom zamiast autentycznej komunikacji, potrzebujemy usłyszeć głos Jezusa, który do nas mówi” – zaznaczył.
Św. Jan Paweł II każdą pielgrzymkę do ojczyzny rozpoczynał lub kończył na lotnisku w Balicach.
W maju 1995 roku kard. Franciszek Macharski pozytywnie odpowiedział na wniosek naczelnego dyrektora Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Zbigniewa Sałka w sprawie nadania Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Kraków-Balice imienia Jana Pawła II. 17 czerwca 1999 roku podczas ostatniego dnia pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, przed odlotem z Polski, Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod rozbudowę krakowskiego portu lotniczego.
Kaplica lotniskowa znajduje się w części ogólnodostępnej na antresoli terminalu pasażerskiego. Elementem głównym ołtarza jest tabernakulum z herbem św. Jana Pawła II. W przebudowanej kaplicy lotniskowej są dwa ołtarze boczne: jeden z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, z której wizerunkiem Jan Pawła II nigdy się nie rozstawał, a w drugim – kopia obrazu Jezusa Miłosiernego. Na ścianach znajdują się zdjęcia św. Jana Pawła II z jego pobytu na krakowskim lotnisku w czasie wizyt w Polsce.
Kaplica jest otwarta przez całą dobę. Korzystają z niej pracownicy lotniska, podróżni, grupy pielgrzymkowe. Msze święte w kaplicy lotniskowej odprawiają w zależności od potrzeb również księża podróżujący z grupami pielgrzymkowymi przez krakowskie lotnisko.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.