Lublin: Boska Liturgia na rozpoczęcie Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego
29 października 2017 | 16:48 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
W Lublinie rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny „Lublin – miasto zgody religijnej”. Pierwszy dzień konferencji poświęcony jest tradycji wschodniej. Uroczystej Boskiej Liturgii w prawosławnej cerkwi katedralnej przewodniczył abp Hiob Getcha ze Szwajcarii, a homilię wygłosił abp Jerzy Pańskowski, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej. We wspólnej modlitwie wzięli udział chrześcijanie rożnych wyznań.
Rozważając fragment Ewangelii o wypędzeniu demonów w stado świń, abp Jerzy powiedział, że wielu ludzi nie chce pozbyć się swojego grzechu: „Tak jak mieszkańcy kraju Gergezeńczyków, wielu chrześcijan mówi do Jezusa, żeby od nich odszedł, bo się Go boją. Łatwiej im jest żyć w niezgodzie niż stanąć w prawdzie o sobie” – tłumaczył prawosławny hierarcha.
Na zakończenie liturgii głos zabrał abp Abel, prawosławny ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej. Gospodarz miejsca zauważył, że kongres ekumeniczny rozpoczyna się właśnie od prawosławia. „To wielki zaszczyt i zadanie, aby zacząć spotkanie chrześcijan wszystkich odłamów. Cieszy nas, że dzisiaj spotykamy się na wspólnej modlitwie. Razem wyszliśmy z Wieczernika i wielkim pragnieniem Chrystusa jest, aby chrześcijanie trwali w jedności” – powiedział abp Abel.
W uroczystej Boskiej Liturgii wzięli udział także przedstawiciele Kościoła katolickiego i ewangelicko-augsburskiego. Obecny był m.in. bp Mieczysław Cisło, katolicki biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej oraz ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie.
Podczas pierwszego dnia kongresu, tematem obrad było prawosławie i jego wkład we współczesny ekumenizm. W sali Malarstwa Polskiego muzeum na lubelskim zamku spotkały się autorytety w dziedzinie dialogu ekumenicznego, teologii i historii, zarówno przedstawiciele poszczególnych Kościołów, jak i wykładowcy akademiccy z całego świata.
W poniedziałek obrady przeniosą się do murów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie specjaliści pochylą się nad katolicyzmem. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego jak i wspólnot starokatolickich, w tym mariawickich.
Kongres zakończy się we wtorek. W Collegium Iuridicum KUL prelegenci pochylą się nad Wspólnotami Protestanckimi. Obrady będą połączone z 500. rocznicą wystąpienia Marcina Lutra, które dało początek Reformacji.
Patronat honorowy nad Kongresem objęła Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Patriarchat Ekumeniczny, Światowa Federacja Luterańska i Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.