Koszalin: wolontariat może być frajdą – warsztaty Szkolnych Kół Caritas
05 listopada 2017 | 08:32 | Koszalin / km / mz Ⓒ Ⓟ
Najpierw ponad 200 dzieci ze szkół podstawowych w diecezji wzięło udział w warsztatach dla Szkolnych Kół Caritas, by nauczyć się, jak wspomóc sierociniec w Betlejem. Następnie ok. 140 ich starszych kolegów uczyło się, jak zorganizować akcję, która szkolne przerwy przekształci w „ulicę Adwentową”. A wszystko to podczas Dni Formacyjnych Caritas.
Dni Formacyjne to sposób na szkolenie i integrację wolontariuszy szkolnych Caritasów. Tegoroczne zwołane pod hasłem „Warto być dobrym”, składają się z trzech tur i odbywają się Szkole Katolickiej przy parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Weźmie w nich udział łącznie ok. 600 uczniów.
28 października, podczas pierwszego Dnia Formacyjnego, 200 najmłodszych wolontariuszy zaplanowało specjalną akcję dla sierocińca w Betlejem. – Prowadza go siostry elżbietanki. Są w nim dzieci palestyńskich chrześcijan – wyjaśnił ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. – Rozpoczynamy w pierwszą niedzielę Adwentu. Będziemy zbierać buty sportowe, sprzęt, odzież, słodycze, instrumenty muzyczne. 16 czerwca 2018 roku podczas dorocznej pielgrzymki SKC uroczyście zakończymy akcję. Liczymy na pomoc służb dyplomatycznych, jeśli chodzi o dostarczenie tego, co zbierzemy, na miejsce.
Ok. 140 wolontariuszy Caritas, głównie gimnazjalistów, wzięło udział w Dniach Formacyjnych, które odbyły się 4 listopada.
Interesujący projekt szkolnej akcji zaproponowała im s. Maria Bihun, salezjanka pracująca z młodzieżą w szkołach salezjańskich w Pile. Rok temu wymyśliła, by na holu szkoły wyrosła przypominająca ilustracje baśni Andersena ulica Adwentowa. Jak wyjaśnia, przez kilkanaście dni Adwentu na najdłuższej przerwie młodzież gromadziła się na szkolnym jarmarku. – Przede wszystkim młodzież przestała siedzieć na korytarzu. Po to, żeby zjeść, napić się czegoś dobrego, pogadać, schodzili się na Adwentową – wyjaśnia s. Maria. – A kiedy dowiedzieli się, że z dochodu zebranego na straganach wesprą przez rok rodzinę z Syrii, nie potrafili ze wzruszenia mówić. Dobro jest bardzo blisko, na wyciągnięcie ręki.
Opiekunowie SKC zdają sobie sprawę, że młodzieńczego, choćby i wątłego zapału, nie można pozostawić bez opieki. – Każdy człowiek czasami powątpiewa we własne siły, a młodzież tym bardziej – stwierdza Aldona Zawarska-Anikiej, katechetka w gimnazjum nr 1 w Sławnie – dlatego trzeba ich mocno trzymać przy idei Caritas i uczyć nowych sposobów działania.
Jedną z nowych wolontariuszy w sławeńskim gimnazjum jest Partycja Maciejewska. – Chcę się rozwijać. Lubię pomagać, ale bywa, że mam gorsze dni, brakuje mi wiary w siebie. Dlatego tutaj jestem, żeby nabrać takiej siły – mówi trzecioklasistka.
W ramach formacji młodzi biorą udział w specjalnych warsztatach. Przedstawiciele darłowskiego hospicjum przygotowali zajęcia pod hasłem „Siła jest w nas”, które akcentują skuteczność w pomaganiu. Natomiast starsi wolontariusze Caritas poprowadzili warsztaty pod nazwą „Możesz zmienić świat”, które zwracają uwagę na ludzi potrzebujących wsparcia.
Jak wyjaśnił ks. Tomasz Roda, tegoroczne Dni Formacyjne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Dlatego podjął decyzję o organizacji jeszcze jednej tury jesiennej formacji, która odbędzie się 18 listopada w Koszalinie.
Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej skupia wolontariuszy w oddziałach szkolnych i parafialnych. W 110 Szkolnych Kołach Caritas działa 1700-2000 uczniów. Parafialne Zespoły Caritas istnieją w ok. 180 z 221 parafii diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, gromadząc 800 wolontariuszy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.