„Chrzest 966. U źródeł Polski” – wystawa w seminarium salezjanów w Lądzie n. Wartą
07 listopada 2017 | 15:56 | bgk | Ląd n. Wartą Ⓒ Ⓟ
W lądzkim seminarium Towarzystwa Salezjańskiego zwiedzać można wystawę „Chrzest 966. U źródeł Polski”. Ekspozycja przystosowana jest do potrzeb osób z dysfunkcjami narządu wzroku i przygotowana została we współpracy z gnieźnieńskimi licealistami.
Autorami wystawy są: dr Michał Bogacki, Adam Bąkowski oraz Łukasz Kaczmarek. Ilustracje przygotował Jarosław Gryguć. Wystawa przedstawia przyczyny, przebieg i znaczenie chrystianizacji ziem polskich, które zapoczątkował w 966 roku chrzest księcia Mieszka I. Ukazuje także najważniejsze zagadnienia dyskutowane w literaturze zachęcając zwiedzających do dalszych poszukiwań w tym obszarze.
Po raz pierwszy wystawa prezentowana była w kwietniu ubiegłego roku w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Całość składa się z plansz graficznych i aplikacji mobilnej, będącej przewodnikiem po wystawie. Aplikacja zawiera komponent audio, który umożliwi zapoznanie się z tematyką wystawy osobom z dysfunkcjami narządu wzroku. Aplikację na smartfona można bezpłatnie pobrać tutaj.
Wspólnie z pracownikami Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie ekspozycję przygotowali uczniowie i wolontariusze z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Udział licealistów w projektowaniu wystawy miał uaktualnić perspektywę w jakiej prezentowane są złożone i niejasne kwestie związane z chrztem Mieszka oraz uczynić je bardziej przystępnymi dla młodych odbiorców. Na planszach tworzących wystawę znajdują się m.in. pytania, które autorzy zadawali sobie wraz z licealistami podczas współtworzenia wystawy.
Wystawa będzie eksponowana w lądzkim seminarium do końca stycznia 2018 r., a zapoznanie się z jej treścią połączyć można – jak zachęcają salezjanie – ze zwiedzaniem zabytkowego lądzkiego klasztoru od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-17.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.