W Krakowie rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Ubogich
13 listopada 2017 | 09:56 | Kraków / md / mz | Kraków Ⓒ Ⓟ
Od nieustannej modlitwy w intencji osób ubogich oraz kwest, które odbywają się we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej, rozpoczęły się obchody I Światowego Dnia Ubogich w Krakowie. Hasłem wydarzenia są słowa: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”.
W tygodniu obchodów Światowego Dnia Ubogich w Krakowie, w jezuickim kościele św. Barbary na Małym Rynku odbywa się modlitewne Jerycho – nieustanna modlitwa adoracyjna przed Najświętszym Sakramentem, która stanowi duchowe zaplecze akcji.
Główną intencją Jerycha jest modlitwa za Kraków, całą archidiecezję oraz dzieło nowej ewangelizacji. Tegoroczna, szósta edycja Jerycha to przede wszystkim modlitwa za ubogich. – Będziemy modlić się w intencjach naszej biedy, nie tylko tej materialnej. Także za ludzi, którzy podjęli trud organizacji tygodniowych obchodów Światowego Dnia Ubogich, abyśmy byli dla siebie braćmi, zauważali wzajemne potrzeby, pomagali sobie nawzajem, wspierali się na drodze, którą wszyscy zmierzamy – wyjaśnia Krystyna Sobczyk z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej.
W modlitewną inicjatywę włączają się wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, zgromadzenia zakonne, parafie oraz krakowskie seminaria duchowne. Modlitewne Jerycho zakończy się 18 listopada Mszą św. o 20.00 w kościele św. Barbary.
Czytaj także: S. Teresa Pawlak dla KAI: bieda ma wiele imion
Nazwa wydarzenia nawiązuje do biblijnego zdobycia miasta Jerycha przez Izrael. Idea Jerycha zrodziła się podczas pierwszego wydarzenia ewangelizacyjnego na stadionie Cracovii, zorganizowanego przez Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej. Pierwsze Jerycho miało miejsce w kościele św. Katarzyny u Ojców Augustianów na Kazimierzu, później odbywało się przed większymi wydarzeniami ewangelizacyjnymi w Krakowie, takimi jak „Jestem w Hucie” czy z okazji jubileuszu 50-lecia działalności Odnowy w Duchu Świętym.
W niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej odbywają się również kwesty na rzecz ubogich. Połowa zebranych tego dnia środków pozostanie w parafii do wykorzystania na lokalne cele charytatywne, m.in. parafialne Święta Ubogich. Druga połowa, przeznaczona na koszty organizacji centralnego Święta Ubogich oraz na archidiecezjalne dzieła miłosierdzia, trafi na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
„Niech Światowy Dzień Ubogich stanie się wezwaniem, abyśmy coraz bardziej byli przekonani do tego, że dzielenie się z biednymi pozwala zrozumieć Ewangelię w jej najgłębszej prawdzie. Biedni nie są problemem, ale zasobem, z którego możemy zaczerpnąć, aby przyjąć i żyć istotą Ewangelii” – napisał Franciszek w orędziu na Dzień Ubogich. Papież ustanowił go na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i w tym roku będzie obchodzony po raz pierwszy w niedzielę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.