Bp Napierała: kościół parafialny to dom Boga pośród naszych domów
15 listopada 2017 | 22:05 | ek | Byczyna Ⓒ Ⓟ
Kościół parafialny to dom Boga pośród naszych domów. 250 lat temu ta świątynia napełniła się obecnością Boga. Jest to obecność milcząca, ale jakże mówiąca i ogarniająca nas – mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. w kościele Świętej Trójcy i NMP Różańcowej w Byczynie z okazji 250. rocznicy konsekracji świątyni. Biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
W homilii celebrans wskazywał, że kościół parafialny jest domem modlitwy. – Tutaj ludzie przychodzą i rozmawiają z Panem, wsłuchują się w Jego słowa, zamyślają się nad nimi. Tutaj ludzie mówią o swoich najróżniejszych sprawach, najczęściej o kłopotach i bolączkach, a On tutaj jest i patrzy w głębię naszego człowieczeństwa – powiedział bp Napierała.
Nazwał świątynię bramą do niebios. – Ilu ludzi tędy przechodziło do wieczności. Oni szli ze swojego codziennego życia, przystawali co pewien czas w tej świątyni aż przeszli przez tę bramę do wieczności, do życia, którym żyje Bóg – zaznaczył pierwszy biskup kaliski.
Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania podkreślał, że kościół parafialny powinien być dla nich miejscem modlitwy i aktywności duszpasterskiej. – Zostajecie włączeni w życie waszego kościoła parafialnego po to, abyście byli aktywnymi chrześcijanami w tej wspólnocie, żebyście interesowali się jej życiem i wnosili swoją cząstkę, żebyście ją ubogacali waszą modlitwą i waszą obecnością. Niech w niedzielę tutaj nikogo nie zabraknie – zachęcał kaznodzieja.
Wraz z pierwszym biskupem kaliskim Stanisławem Napierałą modlili się: ks. kan. Tadeusz Jaśkiewicz, proboszcz parafii Świętej Trójcy i NMP Różańcowej w Byczynie i kapłani z dekanatu wołczyńskiego z dziekanem ks. prał. Franciszkiem Nawrotem.
Pierwszy kościół w Byczynie wzniesiono prawdopodobnie w 1283 r., jednak w okresie reformacji w 1556 r. większość mieszkańców Byczyny przeszła na protestantyzm. Zajęli oni miejscowy kościół katolicki dla swoich potrzeb, w wyniku czego parafia została zniesiona. Do wiernych wyznania rzymskokatolickiego świątynia wróciła na przełomie XVI i XVII w.
W 1712 r. z inicjatywy proboszcza ks. Franciszka Józefa Circiusa pobudowana została nowa świątynia, która otrzymała imię Trójcy Świętej, ale niestety spłonęła w 1754 r. w czasie wielkiego pożaru miasta.
Kolejny kościół, który zachował się do dnia dzisiejszego, pochodzi z 1765 r., a jego konsekracji dokonał 15 listopada 1767 r. proboszcz i budowniczy świątyni ks. Walenty Latuska. Kościół był wielokrotnie remontowany i wyposażany. Ostatnie gruntowane prace konserwatorsko-restauracyjne przeprowadzono w latach 2005-2011. Poświęcenia odnowionego kościoła i konsekracji ołtarza dokonał 4 października 2015 r. biskup kaliski Edward Janiak. Od 2004 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Tadeusz Jaśkiewicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.