Inauguracja Roku Jubileuszowego pierwszej polskiej klaryski
20 listopada 2017 | 12:18 | Kraków / md / bd Ⓒ Ⓟ
Bł. Salomea uczy nas, że głos serca, które jest spragnione Boga, można usłyszeć zawsze i wszędzie, także dziś, wśród otaczającego nas zgiełku i zamętu – mówił bp Damian Muskus OFM, który w kościele świętego Andrzeja Apostoła w Krakowie przewodniczył Mszy inaugurującej obchody Roku Jubileuszowego pierwszej polskiej klaryski. Mija 750 lat od śmierci księżnej, która wyrzekła się korony, by poświęcić życie na wyłączną służbę Bogu.
Do rozpoczęcia jubileuszu krakowskie klaryski przygotowywały się przez nowennę z uczczeniem relikwii bł. Salomei. W niedzielę, wraz ze swoją ksienią m. Joanną Długą, siostry wzięły udział w Mszy św. otwierającej jubileusz, której przewodniczył bp Damian Muskus. W homilii hierarcha mówił, że choć życie błogosławionej upływało w odległych dla nas czasach i skrajnie odmiennych warunkach, warto wsłuchać się w jej głos sprzed ośmiu wieków.
Przypomniał historyczne przekazy, z których wynika, że królewskie dwory, polityczne intrygi i wystawne życie nigdy nie było pragnieniem pobożnej Piastówny. „Urodzona w książęcym rodzie, musiała jednak podjąć obowiązki stanu. Ani jednak małżeństwo z węgierskim królewiczem, ani zabawy i uczty na dworze, nie przeszkodziły jej w dochowaniu wierności ewangelicznym wartościom, do których tęskniła od dzieciństwa” – mówił krakowski biskup pomocniczy.
Kaznodzieja zwrócił uwagę na fascynację Salomei franciszkańskimi ideałami ubóstwa, prostoty i radości, która zrodziła w niej pragnienie życia według rad ewangelicznych. Mogła je zrealizować po śmierci męża, kiedy to stała się pierwszą polską klaryską w konwencie utworzonym na ojczystej ziemi.
Czytaj także: Skała k. Krakowa: bł. Salomea została ogłoszona patronką ufundowanego przez siebie miasta
„Czy odnalazła swój skarb? Koronę księżnej zamieniła na zakonny welon, gwar dworu na wieczne milczenie, a światowe życie – na zamknięcie w surowych murach klasztoru. Była jednak szczęśliwa, bo nareszcie mogła żyć i oddychać jedynie Bogiem” – podkreślał bp Muskus.
Nawiązując do przechowywanego w krakowskim klasztorze obrazu Salomei ochraniającej siostry swoim zakonnym płaszczem, franciszkański biskup przypomniał o jej opiece nad tutejszą wspólnotą sióstr. Namawiał także do refleksji nad tym, kim byśmy byli bez cichej obecności krakowskich klarysek za murami, które mieszkańcy Krakowa i turyści codziennie mijają w zabieganiu.
„Rozpoczynając jubileuszowe obchody 750-lecia śmierci bł Salomei, pragnę wam życzyć, drogie siostry, byście w chwilach trudnych doświadczeń pamiętały o jej płaszczu, który chroni was przed złem” – mówił na zakończenie bp Muskus.
Bł. Salomea Piastówna (1211 lub 1212 – 1268) była księżniczką, która odrzuciła koronę królewską i wybrała ubóstwo idąc śladem św. Franciszka i św. Klary. Odkryła, że na Miłość odpowiada się miłością: całkowitą, pełną oddania i rezygnacji z siebie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.