Zapełniają się placówki dla bezdomnych
21 listopada 2017 | 11:20 | Kielce / dziar / mz Ⓒ Ⓟ
Coraz niższe temperatury sprawiają, że zapełniają się placówki dla bezdomnych w Kielcach i okolicach. Policjanci i strażnicy miejscy apelują, aby nie pozostawać obojętnym wobec osób bez dachu nad głową.
Noclegownia i Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, prowadzone przez kieleckie koło Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, są już niemal w stu procentach zapełnione.
„W noclegowni mamy 20 osób, czyli komplet, na ten moment chętni na nocleg muszą skorzystać z ogrzewalni przy ul. Ogrodowej. W razie silnych mrozów również w noclegowni będą dostawki” – informuje Grzegorz Gruba, pracownik noclegowni i schroniska. W noclegowni do dyspozycji korzystających z niej bezdomnych jest łóżko, węzeł sanitarny, są dwa posiłki dziennie. To na ogół stali uczestnicy, choć zjawiają się i osoby nowe. „W schronisku w tym momencie na 42 miejsca, 3 mamy wolne, ale sytuacja szybko się zmienia” – dodaje Grzegorz Gruba.
Bezdomni w Kielcach mogą znaleźć schronienie w kilku placówkach: schroniskach i ogrzewalni. Kobiety z dziećmi mogą np. skorzystać ze schronisk przy ul. Olkuskiej 18 i ul. Urzędniczej 7, natomiast mężczyźni – z placówek przy ul. Siennej 5 i Żeromskiego 36a. Schronisko dla Osób Bezdomnych w Przytulisku im. Jana Pawła II przy ul. Siennej 5 może pomieścić 80 mężczyzn. Bezdomni mogą skorzystać z ciepłej wody, pościeli. Mają również zapewnione wyżywienie, w tym ciepły posiłek. W sumie w Kielcach w ośrodkach dla bezdomnych jest ok. 200 miejsc, a w razie potrzeby noclegownie mogą przygotować „dostawki”.
Czytaj także: Polscy bezdomni spotkali się z papieżem Franciszkiem
Wojciech Bafia, zastępca komendanta kieleckiej Straży Miejskiej informuję, że funkcjonariusze z jeszcze większą niż zazwyczaj uwagą sprawdzają miejsca, w których mogą nocować bezdomni – ogrodowe altany, opuszczone budynki i klatki schodowe. Wzmożone interwencje są prowadzone już od początku jesieni.
Pracownicy noclegowni oraz strażnicy miejscy apelują, aby reagować w przypadku, gdy spotka się osoby, które potrzebują pomocy. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 986. Wszystkie takie interwencje, gdzie istnieje zagrożenia życia ludzkiego są podejmowane w pierwszej kolejności. Bezdomni znajdą pomoc także m.in. w Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim i Starachowicach. Szczegółowy wykaz placówek można znaleźć na stronie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.