Ruszył konkurs „Rejs Niepodległości”. Nagrodą wyprawa na ŚDM
23 listopada 2017 | 06:42 | Warszawa / abd / mip Ⓒ Ⓟ
Ruszył konkurs dla młodych Polaków „Rejs Niepodległości”. Promując swoje „małe ojczyzny” i rywalizując w teście wiedzy biblijnej, mają szansę wygrać miejsce na pokładzie Daru Młodzieży, który 20 maja 2018 r. wypłynie w 9-miesięczny rejs dookoła świata. Celem podróży będzie Panama i udział w ŚDM w styczniu 2019 r.
Sztafeta polskiej młodzieży opłynie świat na pokładzie fregaty „Dar Młodzieży”, świętując 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi zabiorą na pokład delegacje rówieśników z różnych stron świata, by wspólnie dotrzeć na Światowe Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r. Jak podkreślają organizatorzy, inspiracją dla wydarzenia były ubiegłoroczne ŚDM w Krakowie.
Rejs, który rozpocznie się 20 maja 2018 r. współorganizują Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni i Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu. Współorganizatorem konkursu jest również Konferencja Episkopatu Polski. Rejs Niepodległości objęła patronatem premier RP Beata Szydło.
– To piękne wydarzenie czas przekuć w następny piękny sukces i wydarzenie równie wspaniałe, jeśli chodzi o ucztę duchową i festiwal młodości. Mamy propozycję dla młodych ludzi w naszym kraju: proponujemy aby zostali ambasadorami Polski i popłynęli Darem Młodzieży – zapowiadała szefowa KPRM minister Beata Kempa podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Czytaj także: Minister Beata Kempa: nie wycofamy się z pomocy na Bliskim Wschodzie
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk wyjaśnił, że rejs Daru Młodzieży nawiązuje do historycznej wyprawy Daru Pomorza, który w 1934 r. wypłynął pod wodzą kpt. Konstantego Maciejewicza w rejs dookoła świata, odwiedzając 23 porty i będąc ambasadorem ówczesnej Polski. Wyjaśnił też, że uczestnicy Rejsu Niepodległości, których będzie ok. 500, zostaną wyłonieni poprzez konkurs, którego pierwszy etap rozpoczyna się dziś.
„Każdy z uczestników będzie promował swoje miejsce – swoje miasto, swoją gminę – najlepiej, jak potrafi, przede wszystkim poprzez Facebook. Drugi element to test, czyli wiedza o morzu i w związku z tym, że dopływamy do Panamy na Światowe Dni Młodzieży, będzie też test wiedzy o Biblii” – zapowiadał Gróbarczyk. Podkreślał, że celem przedsięwzięcia jest powrót do praktyki tzw. „szkoły żaglami”, zaszczepienie w młodzieży pasji marynarskiej i zaproponowanie jej nietuzinkowej przygody. Konkurs dedykowany jest dla młodych ludzi w wieku 18-26 lat, będących obywatelami Polski.
„Z młodzieżą, na Światowe Dni Młodzieży i Darem Młodzieży – to wizytówka Polski i przykład, jak jesteśmy w stanie reprezentować dziś nasz kraj, nasz naród w tym, co najpiękniejsze” – mówił wieloletni szef SWM – Młodzi Światu i jeden z pomysłodawców rejsu, ks. Adam Parszywka SDB. Podkreślił, że rejs jest nie tylko kontynuacją ostatniego spotkania młodych, ale też całej idei ŚDM, stworzonej przez papieża Jana Pawła II i rozwiniętej m.in. dzięki spotkaniu w Częstochowie 1991 r.
„Chcemy to, co najpiękniejsze nie tylko przypomnieć, ale przekazać: podzielić się entuzjazmem Polski, która się rozwija, która kładzie nacisk na rozwój młodych ludzi” – podkreślił kapłan.
Czytaj także: Kraków: wyrusz motocyklem do Medziugorie
Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Parszywka, myśl o tym, by młodzi Polacy udali się na pokładzie „Daru Młodzieży” na spotkanie młodych z papieżem, zrodziła się jeszcze przed ŚDM w Rio de Janeiro w 2013 r., jednak wówczas nie udało się go zrealizować ze względu na zbyt krótki czas pozostały do spotkania. Pomysł powrócił podczas ŚDM w Krakowie, a salezjanin od początku planował, że trasa rejsu będzie wiodła dookoła świata.
– Zależało mi na tym projekcie z dwóch względów. Po pierwsze, sam rejs będzie okazją do popularyzacji Światowych Dni Młodzieży, o których będziemy opowiadać w kolejno odwiedzanych portach świata. Ponadto, inicjatywa zbiega się z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego „Rejs Niepodległości” będzie także okazją do dzielenia się radością z tego jubileuszu – wyjaśnia ks. Parszywka. Jak dodaje, wokół rejsu rodzą się kolejne projekty, m.in. zabranie na pokład iskry miłosierdzia, którą młodzi Polacy przekażą Panamczykom na rozpoczęcie spotkania.
Rejs Niepodległości potrwa 9 miesięcy. Wydarzenie zostanie zainaugurowane 3 maja 2018 r. na Bulwarach Wiślanych w Krakowie, natomiast fregata Dar Młodzieży wypłynie z gdyńskiego portu 20 maja.
„Załogę stanowić będą: laureaci konkursu, studenci akademii morskich i uczniowie szkół morskich realizujący program praktyk morskich wraz z opiekunami oraz młodzi ludzie, przedstawiciele różnych kontynentów, pochodzący z niezamożnych rodzin, wyróżniający się postawą zaangażowania dla dobra drugiego człowieka w lokalnej społeczności. Zostaną oni wytypowani przez salezjańskie placówki na całym świecie” – zapowiadają organizatorzy.
W trakcie rejsu dokoła świata, Dar Młodzieży zawinie do portów m.in. w Dakarze, Kapsztadzie, Dżakarcie, Szanghaju, Osace i Nowym Jorku. Szczegóły można znaleźć na stronie pl2018.org
Wydarzenia Centralne 34. ŚDM Panama 2019 odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.