Patronalne święto Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu
26 listopada 2017 | 14:13 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
W dzisiejszą uroczystość Chrystusa Króla przypada święto patronalne Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W kościołach diecezji Słowo Boże podczas Mszy św. głoszą profesorowie, diakoni i klerycy.
Zespół klasztorny, w którym mieści się WSD, kilka dni temu decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy, został wpisany na listę Pomników Historii, jako wyjątkowo cenny zabytek sztuki sakralnej.
Każdego roku w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, profesorowie oraz alumni wyruszają do parafii diecezji, by dzielić się doświadczeniem powołania do służby kapłańskiej, a także wspólnie modlić się o powołania Kościoła lokalnego.
W gorzowskim sanktuarium św. Weroniki przy parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski kazanie dziś wygłosił diakon Rafał Witkowski, pochodzący ze Skwierzyny.
Młody duchowny mówił w odniesieni do dzisiejszej Ewangelii, że ktoś mógłby pomyśleć, iż Pan Bóg jest straszny, bo może pozwolić niektórym na wieczne piekło. Od razu wyjaśnił, że Pan Bóg daje człowiekowi wolną wolę. A ten może wybrać albo dobro albo zło, innej możliwości nie ma – zaznaczył diakon, przypominając, że Pan Bóg chce uratować każdego człowieka od zagubienia, dlatego posyła pasterzy, którymi są kapłani, czuwający, by nikt nie zagubił się w gąszczu pozornego dobra i nie zabłądził w drodze do Królestwa Bożego.
Diakon stwierdził, że księża prowadzą ludzi do Boga, przez uczenie modlitwy, wyjaśnianie prawd wiary, przez pomoc w codziennych problemach i poprzez Sakramenty. Podczas dzisiejszej Mszy św. do wspólnoty chrześcijańskiej przez Chrzest św. włączony został mały Tymoteusz.
Zwrócił też uwagę, że seminarium to nie tylko przestrzeń czy budynek, ale też wspólnota ludzi, która chce być „przedłużeniem rąk Chrystusa”.
„Cieszę się, że spotkał mnie taki zaszczyt ale i zadanie że Pan Bóg mnie powołał. Dziś w święto naszego seminarium, któremu patronuje Chrystus Król, mogę podzielić się tym, że Chrystus ciągle powołuje i ciągle potrzebuje tych, którzy będą Jego pośrednikami na ziemi, ale potrzebna jest wasza modlitwa” – zaapelował przyszły ksiądz i zaprosił na spotkanie wspólnoty Przyjaciół Paradyża, które odbędzie się dziś w sali katechetycznej.
Rafał Witkowski interesuje się filozofią nauki, a zwłaszcza relacjami wiary i nauki i te treści zawarł w swojej pracy magisterskiej. Zauważył, że często przeciwstawia się nauki ścisłe wierze religijnej, a trzeba szukać dialogu bo prawa przyrody nie wykluczają działań Stwórcy. To Bóg stwarza świat, posługując się prawami fizyki czy biologii – powiedział diakon.
Zdradził, że obok tematyki teologicznej interesuje się tajnikami technicznymi, wyglądem i markami starych pojazdów komunikacji publicznej, zwłaszcza autobusami i pociągami. Lubi czytać książki.
Historia paradyskiego seminarium sięga 1947 r., wtedy powstało w Gorzowie Wlkp. Wyższe Seminarium Duchowne, które 26 października w uroczystość Chrystusa Króla poświęcił kard. August Hlond. W 1952 r. część seminarium przeniesiono do Paradyża. W 1961 r. ówczesne władze wydały nakaz opuszczenia gorzowskiej siedziby, która mieściła się przy ul. Warszawskiej. Od tamtej pory uczelnia mieści się w Gościkowie–Paradyżu w zabytkowym pocysterskim zamku. Rektorem jest ks. ks. kan. dr Dariusz Mazurkiewicz.
W paradyskiej uczelni do kapłaństwa przygotowuje się 36 kleryków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.