Kielce: Barbórkę świętowano w stolicy diecezji i w regionie
03 grudnia 2017 | 17:54 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Msze św. barbórkowe w intencji kieleckich i świętokrzyskich górników i ich rodzin, barbórkowe marsze po Kielecczyźnie i spotkania okolicznościowe – tak w Kielcach, w Miedziance i innych miejscowościach regionu świętowano wspomnienie św. Barbary – patronki górników.
Kielecką tradycją jest od wieków Msza św. w intencji górników na Karczówce, gdzie znajduje się unikatowy posąg św. Barbary wykonany z jednolitej bryły galeny – rudy ołowiu – i gdzie są wielowiekowe tradycje górnicze.
W dzisiejszym wydarzeniu w kościele rektoralnym na Karczówce uczestniczyli m.in. przedstawiciele Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych, górnicy w galowych strojach ze sztandarami, członkowie Stowarzyszenia Genius Loci „Karczówka” oraz uczestnicy zimowego rajdu barbórkowego – wzgórze Karczówka z klasztorem było bowiem celem ich marszruty.
Mszy św. z tej okazji przewodniczył ks. rektor Jan Oleszko SAC. W homilii przypomniano postać św. Barbary i jej dzieje, w których historia miesza się z wątkami legendarnymi. Była mowa m.in. nie tylko o jej męczeństwie, ale i umiejętności czekania na Boga, którą zatracił współczesny człowiek.
Na Karczówkę dotarło też prawie 40 uczestników rajdu zorganizowanego przez Klub Turystyki Pieszej PTKK „Przygoda”. Pokonali oni 10-kilometrową trasę z Białogonu przez Dobromyśl, Górę Jankową, Górę Machnowice na Karczówkę.
Na północno-zachodnim stoku wzgórza wytyczono ścieżkę geologiczno-kruszcowo-górniczą z opisem wyrobisk szybikowych (punktowych) oraz liniowych zwanych szparami. Właśnie tędy przybyli na Mszę św. uczestnicy rajdu barbórkowego. Na Górze Jankowej Andrzej Kasza opowiedział o historii kopalni austriackich, które znajdowały się pod obecną obwodnicą Kielc w rejonie Górek Szczukowskich.
Przed wiekami Kielecczyzna słynęła z wydobycia miedzi, ołowiu, żelaza, silny był cech gwarków. W miejscu dzisiejszego kościoła klasztornego na Karczówce stała górnicza kaplica. Kościół pw. św. Karola Boromeusza wzniesiono w latach 1624–1628, pobernardyński klasztor dobudowano w latach 1629–1631.
Według legendy ubogi i będący w potrzebie górnik Hilary Mala posłuchał wewnętrznego nakazu i kopał wytrwale na wzgórzu Karczówka, w nadziei na znalezisko i poprawę swojego bytu. I znalazł – trzy ogromne bryły galeny. Był rok 1646. Z polecenia starosty kieleckiego z czarnych brył wykuto trzy rzeźby: Madonny z Dzieciątkiem Jezus dla kieleckiej kolegiaty, św. Antoniego do kościoła w Borkowicach k. Radomia i św. Barbarę dla Karczówki. Jej autorem był uznany rzeźbiarz Sebastian Sala. Pierwowzorem kieleckiej patronki górników jest antyczne przedstawienie Flory Farnese.
Barbórka była dziś także obchodzona w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance w parafii Kostomłoty. Izba jest głównie poświęcona historii eksploatacji miedzi i wapieni. Odbyła się Msza święta w miejscowej kaplicy. Dalsza część uroczystości miała miejsce w izbie górniczej, gdzie były okolicznościowe wystąpienia i program artystyczny. Barbórkę na Kielecczyźnie świętuje się także w Ożarowie, Staszowie, Górnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.