Nagroda Karola Wielkiego dla prezydenta Francji
09 grudnia 2017 | 17:06 | Akwizgran / ts / mip Ⓒ Ⓟ
Prezydent Francji Emmanuel Macron został laureatem Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego 2018. O przyznaniu nagrody 39-letniemu politykowi za „silną wizję nowej Europy” poinformowały dziś władze miasta Akwizgran i komitet Nagrody Karola. Uroczystość wręczenia tego wyróżnienia odbędzie się w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, 10 maja przyszłego roku, w Sali Koronacyjnej ratusza w Akwizgranie.
Jury nagrody podkreśliło w uzasadnieniu szczególne zaangażowanie Macrona na rzecz jedności Europy. Zwrócono też uwagę, że zdecydowanie występuje on „przeciwko wszelkim formom nacjonalizmu i izolacjonizmu wobec pokonywania kryzysu europejskiego”. Jego działania są pozytywnym przykładem i wskazują drogę na przyszłość, stwierdził rzecznik Nagrody Karola, Jürgen Linden. Wskazał jednocześnie na proeuropejską kampanię wyborczą Macrona i jego cenne impulsy dla europejskiej debaty na temat reform.
Macron urodził się 21 grudnia 1977 r. w Amiens we Francji w rodzinie lekarzy. Uczęszczał do szkoły jezuitów, następnie studiował w Paryżu filozofię i nauki polityczne, po czym uzyskał miejsce w „kuźni kadr” dla administracji państwowej ENA. Działalność zawodową rozpoczął w ministerstwie finansów. Był m.in. doradcą ekonomicznym prezydenta Francois Hollande’a, który w późniejszym okresie mianował go ministrem gospodarki (2014-2016). W 2016 r. Macron założył partię „En Marche”. 7 maja 2017 r. został wybrany prezydentem Francji, pokonując w drugiej rundzie skrajnie prawicową Marine Le Pen.
Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego jest od 1950 r. wręczana w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego osobom i instytucjom zasłużonym dla budowania jedności europejskiej. Patronem wyróżnienia jest cesarz Karol Wielki (742-814), który jako pierwszy rozwijał ideę zjednoczonej Europy. Za swoją siedzibę obrał pod koniec VIII wieku Akwizgran. Jego grób znajduje się w tamtejszej katedrze.
Czytaj także: Prezydent Macron kanonikiem bazyliki św. Jana na Lateranie
Przed dwoma laty laureatem Nagrody Karola „za wybitne zaangażowanie na rzecz pokoju i zrozumienia, współczucia i tolerancji, solidarności i ochrony stworzenia” był papież Franciszek. Franciszek jest obok Jana Pawła II drugim papieżem, który został uhonorowany Nagrodą Karola. W 2004 r. nagrodę przyznano wyjątkowo dwóm osobom: nadzwyczajną Międzynarodową Nagrodę Karola „za wkład w dzieło jedności naszego kontynentu” otrzymał Jan Paweł II, a drugim laureatem został przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2002-04 Pat Cox z Irlandii.
W przeszłości Nagrodę Karola otrzymali m.in. kanclerze Niemiec Konrad Adenauer (1954) i Helmut Kohl wraz z prezydentem Francji Françoisem Mitterrandem (1988), brat Roger z Taizé (1989), kanclerz Niemiec Angela Merkel (2008), prezydent Czechosłowacji Václav Havel (1991), polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek (1998), premier Wielkiej Brytanii Tony Blair (1999), prezydent USA Bill Clinton (2000), przewodniczący Konwentu Europejskiego Valéry Giscard d’Estaing (2003), premier Luksemburga Jean-Claude Juncker (2006). Nagrodę za 2010 r. otrzymał premier RP Donald Tusk, a rok wcześniej – założyciel katolickiej Wspólnoty św. Idziego w Rzymie, prof. Andrea Riccardi.
55. laureatką tego wyróżnienia była w 2013 r. prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė. W 2014 r. Nagrodę Karola Wielkiego otrzymał przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, a w 2015 r. ówczesny przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Laureatem ubiegłorocznej, 59 edycji nagrody, został brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash.
Macron jest jej 60. laureatem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.