Mateusz Kozubek laureatem Nagrody bł. ks. Emila Szramka
09 grudnia 2017 | 12:08 | ks. as, xars | Katowice Ⓒ Ⓟ
Mateusz Kozubek, twórca młodzieżowe Teatru Franciszka został laureatem tegorocznej nagrody im. bł. ks. Emila Szramka. Tegoroczny laureat pochodzi z Gliwic. Jest reżyserem ponad 30 autorskich spektakli: dramatycznych, muzycznych, przedstawień ulicznych i widowisk. Zaliczają się do nich wystawiane w katowickim „Spodku” megawidowiska: „Franciszek – wezwania z Asyżu”, „Exodus” oraz „Jonasz”, a także musicale „Tobiasz”, „Ewangelia według Kobiet” oraz „Dawid”.
Laudację o tegorocznym laureacie wygłosił ks. Robert Kaczmarek, współzałożyciel Teatru Franciszka. – W Teatrze Franciszka robi wszystko, począwszy od pomysłu, przez pisanie scenariuszy, reżyserię, wszelkie decyzji i wizje, a nawet wykonując elementy scenografii. Potrafi stworzyć przy tym niezwykłą atmosferę: kocha i wymaga, dając młodym wsparcie i motywację. Młodzież z Teatru mówi o nim bez wahania: „Jest dla nas autorytetem” – powiedział ks. Kaczmarek.
Nagroda im. bł. ks. Emila Szramka przyznawana jest corocznie 8 grudnia podczas odpustu w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Otrzymuje ją osoba, która odznacza się szczególnie pożyteczną i znaczącą działalnością społeczną dla dobra mieszkańców Katowic i promocji miasta w dziedzinach bliskich bł. ks. Szramkowi.
Bł. ks. Emil Szramek był w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej proboszczem parafii mariackiej w Katowicach. Znany był jako żarliwy duszpasterz, gorliwy patriota, działacz społeczny i narodowy w okresie Powstań Śląskich i Plebiscytu, badacz historii i kultury Śląska, mecenas sztuki, budowniczy katowickiej katedry. Zginął męczeńską śmiercią 13 stycznia 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau.
Beatyfikował go papież Jan Paweł II w 1999 r. jako jednego ze 108 polskich męczenników II wojny światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.