Bp Bronakowski: zmanipulowana wolność jest przyczyną tragedii rodzin i społeczeństw
09 grudnia 2017 | 20:06 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
Na nic nam się nie przyda wolność zewnętrzna jeśli stracimy wolność wewnętrzną – mówił bp Tadeusz Bronowski na Diecezjalnym Kongresie Trzeźwości w Rzeszowie 9 grudnia 2017 r. Uczestnicy spotkali się pod hasłem „Ku trzeźwości Narodu, odpowiedzialności rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”.
Kongres rozpoczął się Mszą św. w kościele św. Rocha w Rzeszowie. Przewodniczył jej bp Tadeusz Bronakowski – biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Mszę św. koncelebrowali również bp Jan Wątroba i ponad 20 oraz ks. Grzegorz Kot – diecezjalny duszpasterz trzeźwości.
W homilii bp Bronakowski mówił m.in. o źle rozumianej wolności, która znosi wszelkiego rodzaju ograniczenia, także w odniesieniu do spożywania alkoholu. Zniekształcona i zmanipulowana wolność jest przyczyną tragedii wielu osób, rodzin i społeczeństw.
Druga część kongresu odbyła się w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym przy ul. Witolda w Rzeszowie. Bp Wątroba w słowach wprowadzenia nawiązał do Narodowego Kongresu Trzeźwości, który odbył się w Warszawie we wrześniu br. Do tego wydarzenia nawiązywał również hymn Narodowego Kongresu Trzeźwości z refrenem: „Trzeźwość Narodu to wielkie zadanie; W naszych wysiłkach błogosław nam, Panie!” wykonany przez zespół „Rzeszowskie Wieczory Uwielbienia”.
Uczestnicy rzeszowskiego kongresu wysłuchali pięciu wystąpień m.in. „Jaka rodzina szkołą trzeźwości?” ks. dra Przemysława Drąga – dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski i „Wsparcie osób z rodzin dysfunkcyjnych. Model referencyjny” ks. prof. dra hab. Grzegorza Poloka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Zebrani uczestniczyli również w debacie panelowej, którą prowadził ks. Jakub Nagi – doktorant na Wydziale Teologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na pytania uczestników odpowiadali: ks. Jan Szczupak – wikariusz biskupi ds. społecznych, ks. Grzegorz Kot, bp Tadeusz Bronakowski, ks. Przemysław Drąg, ks. Grzegorz Polok, Joanna Ferenc-Bar i Łukasz Kosiba. Pytania dotyczyły m.in. regulacji prawnych związanych z ograniczeniem dostępu do alkoholu, reklam alkoholu oraz nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.