Bp Jeż: zło trzeba zwyciężać dobrem, nigdy przemocą
01 stycznia 2018 | 14:19 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
„Na drodze czynienia pokoju pozostaje nam przyłączenie się do duchowej armii tych, którzy naprawdę wierzą, że zło trzeba zwyciężać dobrem, nigdy przemocą rodzącą dalszą przemoc” – powiedział bp Andrzej Jeż, przewodnicząc w Światowym Dniu Pokoju Mszy św. w tarnowskiej katedrze.
Podkreślając, że pokój jest darem Bożym, biskup dodał, że do tego, by móc ziścić się tutaj na ziemi, potrzeba ludzi czyniących pokój i stale przekazujących sobie nawzajem znak pokoju.
„Dla nas chrześcijan słowo pokój ma bardzo szczególne znaczenie: stało się słowem określającym komunię w Eucharystii. W niej jest obecny Chrystusowy pokój. Daje nam go, abyśmy nieśli światło pokoju w sobie i przekazywali je innym; abyśmy stawali się budowniczymi pokoju i w ten sposób przyczyniali się do zaprowadzenia pokoju na świecie” – dodał biskup.
Ordynariusz diecezji podkreślił, że istnieje wielka komunia Kościoła powszechnego, wszystkich zjednoczonych w nim narodów, która przekracza granice kultur, cywilizacji i czasów. „Istnieją 'wyspy pokoju’ budowane w mistycznym Ciele Chrystusa, jakim jest Kościół. Istnieją! I to są rzeczywiste siły pokojowe w świecie” – powiedział.
W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, bp Jeż wskazał, że bez pochylenia się Bogarodzicy nad nami inna byłaby historia ludzkości, chrześcijaństwa a także nasza własna historia.
„Bez wątpienia inna byłaby też historia naszego narodu – historia Polski. Maryja była z nami w latach pokoju, w chwilach chwalebnych zwycięstw, jak również i wtedy, gdy pętano nas kajdanami niewoli. Pamięć o tym będziemy krzewić szczególnie mocno właśnie w tym nowo rozpoczętym roku, w którym przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości” – dodał.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.