Biskup polowy dziękuje żołnierzom I zmiany PKW Rumunia za pomoc w budowie kaplicy
08 stycznia 2018 | 15:09 | kos, ks. Tomasz Krawczyk | Rumunia Ⓒ Ⓟ
Żołnierze I zmiany PKW Rumunia otrzymali od biskupa polowego Józefa Guzdka listy gratulacyjne i podziękowania za zaangażowanie i pomoc w organizacji kaplicy w bazie wojskowej w Craiovej w Rumunii. Bp Guzdek podkreślił wlistach, że „zaangażowanie w życie wspólnoty religijnej w bazie wojskowej jest cennym świadectwem wiary oraz realizacją wezwania św. Jana Pawła II”. Listy gratulacyjne zostały wręczone podczas uroczystej zbiórki przez mjr. Pawła Cupę, dowódcę I zmiany PKW Rumunia.
– Posługa duszpasterska w bazie kontyngentu rozpoczęła się modlitwą podczas pierwszej polowej mszy św., którą sprawowałem 2 lipca ub.r. w intencji wszystkich żołnierzy i ich rodzin. Od tamtego czasu udało nam się zorganizować w bazie kontyngentu kaplicę, której patronuje św. Jan Paweł II, syn oficera Wojska Polskiego – powiedział w rozmowie z KAI ks. mjr Krawczyk, kapelan kontyngentu. Ks. Krawczyk podkreślił, że do Rumunii zabrał ze sobą relikwię cząstkę krwi świętego Papieża.
Podczas zbiórki kapelan wyraził wdzięczność dowódcy kontyngentu, który pomógł zorganizować godne miejsce kultu i zaplecza dla opieki duszpasterskiej żołnierzy PKW Rumunia. Jak podkreślił bez współpracy z dowódcą kontyngentu i jego osobistego zaangażowania nie udałoby się w tak krótkim czasie zorganizować dwóch kaplic: pierwszej tymczasowej w lipcu i drugiej, która została oddana do użytku 22 października u.br.
Kaplica powstała dzięki pracy żołnierzy z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego. Znajduje się na parterze nowo wyremontowanego budynku koszarowego, gdzie mieszkają polscy żołnierze. Służy również żołnierzom innych narodowości m.in. z Hiszpanii, Portugalii i Kanady z Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód. Przy kaplicy znajduje się zakrystia wyposażoną w odpowiednie szafy na szaty i akcesoria liturgiczne oraz pomieszczenie socjalne, które znajduje się pomiędzy zakrystią i kaplicą.
W ołtarzu, nad tabernakulum, został umieszczony wizerunek Matki Bożej Żołnierskiej z napisem: „Bądź naszą Hetmanką”, ofiarowany prze kpt. Damiana Ćwierkiewicza z 15. Batalionu Ułanów Poznańskich. Obraz Matki Bożej Żołnierskiej został przywieziony z Polski i dedykowany żołnierzom służącym w Rumunii. Wokół niego zostały zawieszone oznaki rozpoznawcze jednostek wojskowych tworzących I zmianę PKW w Rumunii.
– W czerwcu ubiegłego roku, gdy tu przybyliśmy, w naszej bazie kontyngentu w Rumunii we mszy św. uczestniczyliśmy na powietrzu, w blisko 40-stopniowym upale. Nie było tutaj kościoła, w ogóle nie było nawet kaplicy. Żołnierze robili prowizoryczny ołtarz, przynosili krzesła i tak na dworze, na powietrzu ks. Tomasz odprawiał dla nas mszę św. Dziś, gdy I zmiana PKW kończy swoją służbę mamy kaplicę, mamy miejsce modlitwy, mamy blisko siebie na stałe Chrystusa w tabernakulum, mamy świątynię, która będzie służyła polskim żołnierzom przybywającym do Rumunii na kolejne zmiany PKW – powiedział chor. Adrian Bieniasz, kierownik sekcji Żandarmerii Wojskowej.
Obecność polskich żołnierzy w Rumunii to jeden z efektów szczytu NATO z 2016 r. w Warszawie. Zapadła na nim decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu: Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Do tych państw przybyły wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO. W ramach porozumienia do powstającej w Rumunii wielonarodowej brygady, wysłany został ok. 230-osobowy kontyngent z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza uzupełniony specjalistami z innych jednostek wojskowych oraz instytucji.
Głównym zadaniem żołnierzy jest szkolenie i podnoszenie poziomu sprawności bojowej. Misją żołnierzy jest wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO. I zmiana PKW Rumunia wróci do Polski w pierwszej połowie stycznia 2018 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.