Drygały: parafia już upamiętnia 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
15 stycznia 2018 | 12:23 | ks. kz | Ełk Ⓒ Ⓟ
Zbliżająca się 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę zmotywowała parafię pw. MB Częstochowskiej w Drygałach do opracowania projektu „Drygalskie obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę”. W ramach projektu została podjęta współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Co miesiąc w wyznaczoną niedzielę spore grono parafian gromadzi się na Mszy św., a później na spotkaniu z zaproszonym gościem, z którym poruszane są tematy patriotyczno-religijne. Proboszczem parafii jest ks. Piotr Sulewski.
„Uczęszczając co miesiąc na nasze patriotyczne spotkania, uświadamiam sobie, jak ważna jest dla mnie moja Ojczyzna, począwszy od tej małej – mojej wsi, do tej dużej – Polski. Dzięki tym spotkaniom powoli odnawiam w sobie miłość i szacunek do niej” – powiedziała KAI Anna z Drygał. Postać św. Jana Pawła II stała się patronem tego projektu.
Ostatnie spotkanie odbyło się 14 stycznia. Prelekcję wygłosił ks. dr Paweł Tarasiewicz, filozof, wykładowca KUL. Podkreślił rolę rodziny w kształtowaniu państwa polskiego w dążeniu do niepodległości. „Tylko przez rodzinę, w rodzinie i z rodziną człowiek zawsze zwycięża, zwycięża obywatel Polski” – powiedział prelegent.
Zwrócił też uwagę na wiele czynników kształtujących i wzmacniających więzy rodzinne, jak przyjaźń czy bezinteresowność. Uroczystość uświetnił swoim śpiewem Piski Chór Kameralny pod batutą Lecha Ostrowskiego.
Następne spotkania odbędzie się 25 lutego o godz. 13.00, a prelegentem będzie ks. dr hab. Krzysztof Bielawny z Gietrzwałdu. Tematem spotkania będzie rola i miejsce objawień gietrzwałdzkich w odzyskaniu niepodległości przez Polskę.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Martyria – miesięcznik diecezji ełckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.