Bp Regmunt: największym darem niepełnosprawnego jest pomagać drugiemu
15 stycznia 2018 | 16:58 | wm | Gorzów Wlkp. Ⓒ Ⓟ
„Największym darem niepełnosprawnego jest pomagać drugiemu” – powiedział KAI bp diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt. Biskup uczestniczył w otwarciu wystawy fotografii prezentujących polskich sportowców podczas Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Austrii w 2017 r. Zdjęcia Adama Nurkiewicza zaprezentowano dziś w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim.
Wystawę otworzyli przedstawiciele Lubuskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Zielonej Górze: dyr. oddziału Andrzej Gonia oraz Piotr Natkański. Zdjęcia sportowców z ponad stu krajów oglądać można do 28 stycznia w holu książnicy.
Bp Regmunt, pełniący w latach 2007 – 2017 funkcję przewodniczącego zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia i Chorych, powiedział KAI, że osoby niepełnosprawne m.in. poprzez sportowe zaangażowanie mają swoje miejsce w społeczeństwie i wnoszą swój wkład w życie społeczne. Ponadto niektórzy z nich osiągają często lepsze wyniki niż ci z olimpiad, z tej samej dyscypliny. Świadczy to o tym, że mają duże możliwości, by prowadzić dialog ze światem. Ich życie ma sens. Jest dla nas wszystkich wyzwaniem, abyśmy swoje życie umieli właściwie przeżyć i spożytkować.
„Niepełnosprawni są mi bardzo bliscy, zawsze czuję się wśród nich jak w rodzinie” – powiedział duszpasterz, którego modlitwą wspierały także osoby niepełnosprawne, kiedy sam był ciężko chory.
– Nie ma wątpliwości, że powinno się traktować osoby niepełnosprawne normalnie, z szacunkiem, partnersko, z uwzględnieniem możliwości fizycznych i psychicznych danego człowieka. Nie można również do nich stosować nadzwyczajności i traktować ich jako niemających swoich obowiązków. Widziałem niepełnosprawnych w Lourdes, którzy pomagali innym niepełnosprawnym. To było niezwykłe i piękne. Niedawno ogłoszony błogosławionym Luigi Novarese uczył tego, że największym darem niepełnosprawnego jest pomagać drugiemu, a nie czekać, że mu ktoś pomoże – powiedział bp Regmunt.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która w przeszłości także była sportowcem, wystosowała list do uczestników wystawy, w którym napisała m.in. „Pragnienie zwycięstwa, jest domeną każdego ambitnego sportowca i – co wyraźnie widać – nie mają tu żadnego znaczenia ograniczenia wynikające z niepełnoprawności”. Dalej minister zauważyła, że „dzięki niepełnosprawnym intelektualnie sportowcom, możemy wyraźniej dostrzec tę prawdę, a z drugiej strony przekraczać bariery nietolerancji i budować postawy pełne akceptacji dla odmienności drugiego człowieka”.
W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. były wiceprezydent Gorzowa Wlkp. Janusz Dreczka, radny Grzegorz Musiałowic oraz licznie zgromadzeni podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy, prowadzonych przez Stowarzyszenie Człowiek w Potrzebie Wolontariat Gorzowski, którego prezesem jest dr Wiesław Antosz.
Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii to największe sportowe wydarzenie w 2017 r. W igrzyskach wzięło udział około 3 tys. sportowców ze 107 krajów. Polscy sportowcy startowali w pięciu dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, biegowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym. Zdobyli 39 medali w tym: 10 złotych, 15 srebrnych i 14 brązowych. W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Organizatorem wystawy jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a partnerem merytorycznym Olimpiady Specjalne Polska. Adam Nurkiewicz, którego zdjęcia można oglądać na wystawie jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Od 15. lat zajmuje się fotografowaniem zawodów Olimpiad Specjalnych. Towarzyszył sportowcom m.in. podczas igrzysk światowych w Irlandii, Japonii, Chinach, Grecji, Korei Płd., USA i Austrii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.