Łódź: konferencja naukowa o relacjach chrześcijańsko- żydowskich i obecności Żydów w Łodzi
17 stycznia 2018 | 13:23 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
Konferencją naukową poświęconą mieszkańcom Łodzi wyznania mojżeszowego, rozpoczęły się łódzkie obchody Dnia Judaizmu, który odbywa się 17 stycznia w całym Kościele w Polsce.
Konferencję naukową, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym zainaugurował swoim wykładem zatytułowanym „Chrześcijanie wobec Żydów – wczoraj i dziś” abp dr hab. Grzegorz Ryś metropolita łódzki. – Wielu się wydaje, że dialog między Kościołem a Judaizmem, jest dialogiem międzyreligijnym. Nie, to nie jest dialog międzyreligijny! – podkreślił w swoim wystąpieniu abp Ryś. Kościół prowadzi dialog międzyreligijny z islamem, Kościół może prowadzić dialog międzyreligijny z buddyzmem, ale nie prowadzi dialogu międzyreligijnego z judaizmem. Nie, to nie jest to samo! Więzi jakie są pomiędzy Kościołem a Izraelem są nieporównywalne z tymi, jakie nas łączą z wyznawcami innych religii – zaznaczył w swoim referacie metropolita łódzki.
„Łódź żydowska. Od początku do dziś”– to tytuł drugiego wykładu, który zaprezentowała dr Joanna Podolska, Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. W swoim przedłożeniu zaprezentowała historię społeczności żydowskiej w Łodzi od momentu przybycia pierwszych żydów do miasta, poprzez jej rozwój do momentu zakończenia II wojny światowej. Przypomniała wiele różnych miejsc, które są związane ze społecznością żydowską. – Szczególnym miejscem w życiu łódzkich żydów były synagogi, miejsca modlitwy i spotkania całej Wspólnoty Mojżeszowej – mówiła autorka wykładu. Choć w naszym mieście zachowała się tylko jedna, było ich znaczenie więcej, a ich architektura wpisała się mocno w panoramę miasta. Niezwykłą rolę, ale także wielkie znaczenie w życiu naszego miasta, odegrały wybitne postacie społeczne, takie jak np. artyści – Artur Rubinstein, Julian Tuwim czy Artur Szyk. Ich obecność i działalność wpisała się złotymi zgłoskami w historii Łodzi – dodaje Podolska.
Ostatni wykład noszący tytuł „Fenomen łódzkiego getta” przedstawił dr Adam Sitarek z Uniwersytetu Łódzkiego. – W swoim wykładzie chciałem przedstawić historię łódzkiego getta oraz to, jak kończyła się wielowiekowa obecność społeczności żydowskiej w naszym mieście – mówi wykładowca UŁ. Była to historia zamkniętej społeczności więzionej na zaledwie 4 km. kw. powierzchni miasta, gdzie stłoczono prawie 200 tys. osób skazanych od tego momentu na zagładę. W wykładzie wspomniałem także o tragicznej postaci Mordechaja Chaim Rumkowskiego, który był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób z getta łódzkiego, wokół której narosło wiele mitów i legend, które nie do końca znajdują swoje potwierdzenie w faktach – podkreśla prelegent.
Konferencja była jednym z trzech punktów tegorocznego Dnia Judaizmu, który obchodzony jest w Łodzi. Centralne uroczystości w Łodzi odbędą się o godz. 17:30 w namiocie, ustawionym w miejscu dawnej Wielkiej Synagogi przy skrzyżowaniu al. T. Kościuszki i ul. Zielonej w Łodzi.
Ostatnim punktem łódzkich obchodów będzie wieczorne spotkanie w Teatrze Nowym (ul. Więckowskiego 15), które będzie miało wymiar kulturalny. Spektakl „Fabryka muchołapek”, autorstwa i w reżyserii Andrzeja Barta to widowisko opowiadające o wielkości i upadku jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku. Widzowie wezmą udział w procesie nad Przewodniczącym Starszeństwa Żydów w łódzkim getcie – Chaimem Rumkowskim – procesie, który nigdy się nie odbył.
Dzień Judaizmu obchodzony jest w polskim Kościele katolickim od 1997 roku. Został on wprowadzony przez Konferencję Episkopatu Polski i obchodzony jest corocznie 17 stycznia w przeddzień rozpoczęcia tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Celem Dnia Judaizmu jest ponowne odkrycie więzi pomiędzy judaizmem a chrześcijaństwem, które z niego wyrasta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.