Gołda Tencer w Muzeum Polaków Ratujących Żydów: każda szkoła powinna tu przyjechać
27 stycznia 2018 | 14:10 | Markowa / pab Ⓒ Ⓟ
W programie szkół w całej Polsce powinno być, że młodzież powinna przyjeżdżać do Markowej – powiedziała Gołda Tencer w Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Działaczka społeczna, dyrektorka Teatru Żydowskiego w Warszawie i założycielka Fundacji Shalom gościła w tej instytucji w piątek. Był to kolejny akcent obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.
– To muzeum jest niesamowite, historia tych ludzi jest niesamowita. Uważam, że w programie szkół w całej Polsce powinno być, że młodzież powinna przyjeżdżać do Markowej i poznawać historie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, tak samo jak powinna jeździć do Auschwitz, żeby zobaczyć miejsce, gdzie były obozy nazistowskie i gdzie ginęli ludzie – powiedziała Gołda Tencer.
Dyrektorka Teatru Żydowskiego chwaliła Podkarpacie za to, że aż w 62 miejscowościach tego województwa organizowane były obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. – Ojczyzną Żydów jest pamięć. Nie wiem, czy ja się po to urodziłam, żeby pamiętać, ale chcę pamiętać. Czuję się spadkobiercą sześciu milionów zamordowanych Żydów, którzy nie mogli pamiętać swojej historii. Ja jestem tą, która cięgnie tę nić i chcę ją przekazać następnym pokoleniom – powiedziała.
Prowadzący spotkanie dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów Adam Głaczyński zauważył, że Gołda Tencer jest zwolenniczką rozmowy „bez zamiatania pod dywan”. – Minęło tyle czasu, że musimy mówić o wszystkim co było, o jednym narodzie i drugim. Obie kultury wyrosły z jednego pnia. Nie wyobrażam sobie kultury polskiej bez wkładu kultury żydowskiej i odwrotnie – zaznaczyła.
Gołda Tencer – aktorka, reżyserka, pieśniarka. Urodziła się w Łodzi, tam uczęszczała do żydowskiej szkoły imienia Pereca, gdzie stawiała pierwsze kroki na scenie teatru szkolnego. Jako dziecko występowała również na deskach łódzkiego Teatru Powszechnego. W 1969 roku przeniosła się do Warszawy i związała się z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Studiowała kulturoznawstwo ma Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim. W 2015 r. została dyrektorem Teatru Żydowskiego.
W 1983 roku została uhonorowana Złotą Lirą, najwyższym odznaczeniem przyznawanym w Izraelu za osiągnięcia w propagowaniu kultury żydowskiej. W 2002 roku w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz społeczności żydowskiej otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2005 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2009 roku złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2011 Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 1988 roku założyła Fundację Shalom, której jest dyrektorem generalnym. Od 2004 roku organizuje Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.