Sandomierz: 57 mężczyzn zgłosiło chęć podjęcia się posługi szafarzy Komunii św.
28 stycznia 2018 | 12:26 | Sandomierz / Apis Ⓒ Ⓟ
Do uczestnictwa w spotkaniach formacyjnych zgłosiło się 57 mężczyzn, pragnących podjęcia się posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. w diecezji sandomierskiej, w której nie było jej do tej pory. W sandomierskim Instytucie Teologicznym odbyło się 27 stycznia pierwsze spotkanie.
Do uczestnictwa w spotkaniach formacyjnych zgłosili się chętni mężczyźni wskazani przez księży proboszczów. W słowie skierowanym do kandydatów, bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował za gotowość podjęcia się tak szczytnej i ważnej misji.
Hierarcha podkreślił, że Eucharystia jest największym i najświętszym darem Chrystusa dla Kościoła. – Stąd każda posługa eucharystyczna musi być traktowana bardzo poważnie i powinna się łączyć z prawdziwie chrześcijańską postawą. Nie może być miejsca na improwizację i dowolność – wskazywał ordynariusz.
Przygotowanie posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej obejmuje kilka spotkań formacyjnych, podczas których kandydaci pogłębią swoją wiedzę z zakresu teologii Eucharystii, liturgiki i duchowości. Zapoznają się zasadami posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej oraz z pobożnością eucharystyczną i z kultem Najświętszego Sakramentu.
Ks. Dariusz Sidor, koordynator formacji wyjaśniał, że Kościół stawia nadzwyczajnym szafarzom Komunii św. wysokie wymagania. Mają oni wyróżniać się dojrzałością wiary, zdrową pobożnością eucharystyczną i intensywnym życiem sakramentalnym. Powinni odznaczać się wzorowym życiem moralnym i solidnością w życiu małżeńskim, rodzinnym, zawodowym i sąsiedzkim oraz odpowiednimi kwalifikacjami intelektualnymi.
Bardzo ważne jest także ich aktywne uczestnictwo w życiu parafialnym, poważanie u wiernych, a także odznaczanie się pozytywnymi cechami charakteru, takimi jak otwarta i służebna postawa wobec drugich, serdeczność i łatwość nawiązywania kontaktu z chorymi i ludźmi w podeszłym wieku.
Nadzwyczajni szafarze będą zanosili Komunię Świętą osobom chorym i starszym wiekiem, szczególnie w niedziele i święta.
Posługa taka jest nawiązaniem do tradycji z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy na zakończenie Mszy św. kapłan przekazywał Komunię Świętą wybranym osobom, szczególnie krewnym, aby zanieśli ją swoim chorym lub więźniom. Przykładem może być rzymski męczennik z III w. św. Tarsycjusz, który z tego powodu został skazany na śmierć.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.