W Warszawie modlono się za chorych na trąd
28 stycznia 2018 | 15:43 | Warszawa / mag Ⓒ Ⓟ
Z okazji 65. Światowego Dnia Chorych na Trąd w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze modlono się w intencji trędowatych i tych, którzy im pomagają. W tym roku liturgii przewodniczył ks. Jerzy Limanówka SAC, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, od wielu lat związany z Sekretariatem Misyjnym Jeevodaya.
W homilii zakonnik podkreślił, że mimo upływu lat i dynamicznie rozwijającej się medycyny na świecie, wciąż tysiące ludzi choruje na trąd. – Na początku lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy znaleziono lekarstwo na tę chorobę i możliwość całkowitego z niej wyleczenia zakładano, że do roku 2000. Ta choroba zostanie całkowicie wyeliminowana. Tymczasem, co roku notuje się ok. 215-216 tys. nowych zachorowań – powiedział kaznodzieja.
Zwrócił uwagę, że od kilku lat również w Europie zaczęły pojawiać się nowe przypadki osób dotkniętych trądem. – W roku 2016 we Włoszech odnotowano dwanaście zachorowań, w Mołdawii sześć, w Wielkiej Brytanii i Holandii po pięć , zaś w Niemczech dwa przypadki. To pokazuje, że nie jest to problem „egzotyczny”, z którym możemy się zetknąć tylko czytając prasę. Stąd ważne, by nie tylko wzrastała nasza świadomość w tym względzie, ale również wrażliwość na tych, których dotknęła ta tragedia – powiedział ks. Limanówka SAC.
Podkreślił, że w walce z trądem Kościół katolicki ma ogromne zasługi. Wspomniał o św. Franciszku, o. Damianie de Wester, bł. o. Janie Beyzymie SJ i zmarłej w ubiegłym roku śp. Annie Sułkowskiej, która przez wiele lat z oddaniem kierowała Sekretariatem Misyjnym Jeevodaya. – Oni pokazują nam, że nie możemy pozostać obojętni na ludzką tragedię wskazując, jak możemy pomagać innym – powiedział.
Przywołując biblijny obraz cudu rozmnożenia chleba, duchowny zachęcał do włażenia swojego wkładu w troskę o najbardziej potrzebujących poprzez modlitwę i jałmużnę. – Jezus nie oczekuje od nas, że wyleczymy wszystkich chorych na trąd, ale zaprasza byśmy chociaż w ich intencji zmówili te przysłowiowe jedno Zdrowaś Maryjo, czy też ofiarowali złotówkę, a on zrobi całą resztę – powiedział zakonnik
Po liturgii w podziemiach katedry warszawsko-praskiej odbyło się spotkanie przygotowane przez Sekretariat Misyjny Jeevodaya, podczas którego można było bliżej poznać skutki trądu oraz działanie ośrodka dla trędowatych, gdzie od wielu lat służy chorym dr Helena Pyz.
80 proc. wszystkich chorych na trąd to mieszkańcy Indii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.