Sandomierz: trwa się 47. Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich
03 lutego 2018 | 17:41 | Sandomierz / Apis Ⓒ Ⓟ
W Sandomierzu rozpoczął się 3 lutego dwudniowy 47. Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich. Obecny na spotkaniu bp Krzysztof Nitkiewicz zwrócił uwagę na to, że „nie można postrzegać misji przewodnika turystycznego tylko w kategoriach usługi”.
Dwudniowy zjazd przewodników z całej Polski, który oprowadzają turystów po regionie świętokrzyskim łączy się z 100. rocznicą odzyskania niepodległości i postaciami wielu legionistów, którzy pochodzili z regionu świętokrzyskiego oraz 200 – leciem utworzenia Diecezji Sandomierskiej.
Podczas spotkania w Domu Katolickim obecni byli m.in.: bp Krzysztof Nitkiewicz, przedstawiciele władz miasta, Świętokrzyskiej Organizacji Turystycznej oraz przewodnicy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, którzy przybyli do Sandomierza z rodzinami.
Bp Krzysztof Nitkiewicz zwracając się do przewodników przywołał okres studiów i pracy w Rzymie, kiedy w wolnym czasie oprowadzał pielgrzymów po Wiecznym Mieście. Nawiązując do przypadającego 3 lutego liturgicznego wspomnienia św. Błażeja, opowiedział również o rzymskim kościele pod wezwaniem tego męczennika, gdzie pełnił funkcję rektora.
– W tym kościele wybudowanym na ruinach starożytnej świątyni Neptuna, tuż obok Tybru, także pełniłem czasami funkcję przewodnika. Widziałem i nadal to obserwuję w Sandomierzu, że chociaż ludzie szukają tego, co funkcjonalne, użyteczne i tanie, odczuwają jednocześnie pragnienie czegoś więcej. Szukają prawdziwego piękna. Jak ewangeliczna Samarytanka, która przyszła po wodę do studni, a po rozmowie z Chrystusem zrozumiała, że potrzebuje czegoś więcej, niż tylko zwykłej wody, żeby zgasić pragnienie – mówił biskup, wskazując, że tę scenę przedstawia wspaniale jeden z fresków bizantyjskich w katedrze.
Hierarcha zwrócił uwagę na to, że ludzie szukając prawdziwego piękna, podobnie jak Święty Tomasz z Akwinu, powinni łączyć je z dobrem i prawdą, których źródłem jest Bóg.
– Myślę, że do tego obszaru przynależą wspaniałe świątynie i pałace, arcydzieła malarstwa i rzeźby, cuda przyrody. Stąd nie można postrzegać misji przewodnika turystycznego tylko w kategoriach usługi. Wiem, że czasami musicie opowiedzieć jakąś dykteryjkę, zażartować, ale trzeba pilnować poziomu oraz rzetelności i jakości przekazu. Jest to szczególnie ważne w dobie tzw. kultury masowej. Ona serwuje tanią rozrywkę, co nie przyczynia się do wzrostu człowieczeństwa, nie owocuje pogłębieniem wiary, ani zdrowym patriotyzmem. Człowiek potrzebuje prawdziwego piękna – podkreślał biskup.
Podczas spotkania wręczone zostały odznaki Przewodnika Świętokrzyskiego dla osób, które przeszły kilkumiesięczny kurs i pozytywnie zdały egzamin z wiedzy o regionie. I w ten sposób uzyskały uprawnienia do prowadzenia wycieczek po regionie świętokrzyskim.
W trakcie sesji szkoleniowej zebrani mogli wysłuchać referatu o 200 – letniej historii diecezji sandomierskiej, który wygłosił ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. Dr hab. Anna Szylar opowiadała o smakach i smaczkach z życia codziennego benedyktynek sandomierskich. Marek Lis opowiedział o historii obecności Legionów w Sandomierzu.
Zdaniem Elżbiety Kulity, prezesa Koła Przewodników PTTK w Sandomierzu, ogólnopolskie spotkanie przewodników, to promocja regionu, jego piękna, walorów i wspaniałej historii.
– Chcemy pokazać innym, że w Świętokrzyskie warto przyjeżdżać, poznawać go i za każdym razem odkrywać coś nowego. Podczas tego spotkania gościmy osoby niemal z całej Polski, które mimo, że mieszkają w innych rejonach zachwycili się Ziemią Świętokrzyską – podkreśliła prezes Elżbieta Kulita.
Po sobotnim zwiedzeniu najciekawszych miejsc w Sandomierzu, w niedzielę przewidziana jest wycieczka szlakiem winiarskim i jabłkowym na trasie Sandomierz – Koprzywnica – Klimontów – Góry Wysokie – Dwikozy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.