Trwa Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży
03 lutego 2018 | 19:58 | Warszawa / mag / mip Ⓒ Ⓟ
Ważne byście znali historię waszych kościołów parafialnych, katedr waszej diecezji, bo tam bije serce. Gdyby ich nie było, nie byłoby Polski i nie byłoby Kościoła. Kim wówczas byśmy byli? – zachęcał bp Michał Janocha w czasie XV Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które od piątku obraduje w Warszawie. Wśród tematów zjazdu są ŚDM w Panamie, nowy program formacyjny dla młodzieży oraz przygotowania do październikowego Synodu Biskupów.
W obradach bierze udział ok. 200 uczestników z całego kraju. Jednym z punktów zjazdu była uroczysta msza św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Liturgii przewodniczył bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Wraz z nim koncelebrował ją bp Marek Solarczyk.
W homilii bp Janocha zachęcał młodzież do budowania swojego życia na prawdziwej mądrości, która jest darem Boga. Podkreślił, że nie ma ona nic wspólnego z wiedzą, która jest sumą informacji czy inteligencją będącą pewną sprawnością umysłu. Mogą być one różnie wykorzystywane. Można być np.: profesjonalistą w zabijaniu, pornografii, czy wielu innych złych rzeczach. Również inteligencja może być wykorzystana ku złu. Jako przykład hierarcha wskazał na demony, które są bytami nie tylko inteligentnymi ale posiadają też wiedzę. – Szatan w końcu jest profesjonalistą. Nie ma on jednak tego, co ma Bóg i ci którzy do Niego należą – nie ma mądrości, która jest sztuką życia – powiedział bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
Podkreślił, że początkiem mądrości jest bojaźń Boża. – Nie ma ona jednak nic wspólnego z lękiem, czy jakąś obsesją, ale jest świadomością tego kim człowiek jest przed Bogiem – zauważył kaznodzieja.
– Siostrą mądrości jest pokora a więc prawda o samym sobie. Nie jest to jednak postawa wycofania się i chowania głowy w piasek. Pokora potrafi powiedzieć:„ Nie.” kiedy wszyscy mówią „Tak” i powiedzieć „Tak”, jak wszyscy mówią „Nie”. Jest ona bowiem zgodą na swoją ludzką kondycję zawieszoną na nitce Bożego Miłosierdzia – tłumaczył bp Janocha.
Czytaj także: Prawie 6 tys. Polaków wypełniło ankietę przed Synodem Biskupów
Zwrócił uwagę, że jednym przejawów mądrości jest świadomość własnej tożsamości, a więc swoich korzeni. – Chociaż ich nie widać to dzięki nim drzewo istnie i to one ocalają je w czasie nawałnicy – mówił bp Janocha. Przywołując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, że „Naród, który nie zna swojej przeszłości, nie ma też przyszłości”, zachęcał młodych ludzi do szacunku dla narodowej kultury i przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji. – Ważne byście znali historię waszych kościołów parafialnych, katedr waszej diecezji – bo tam bije serce. Gdyby ich nie było, nie byłoby Polski i nie byłoby Kościoła. Kim wówczas byśmy byli? – pytał duchowny. Zwrócił przy tym uwagę, że wszyscy okupanci i zaborcy, niszcząc Polskę, niszczyli najpierw jej historię i zabytki – Chrońmy je, bo to są nasze korzenie – zaapelował bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
Zachęcał młodzież by poznając historię swojego życia, Ojczyzny, kontynentu, a nawet planety czy wszechświata, odkrywała w niej przedziwną tajemniczą historię zbawienia która skupia się i koncentruje w tajemnicy śmieci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Wśród tematów XV Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży są przygotowania do ŚDM w Panamie, nowy program formacyjny dla młodzieży, który ruszył wraz z początkiem Adwentu i zatytułowany jest „Oto Ja” oraz przygotowania do październikowego Synodu Biskupów.
– Tegoroczne obchody ŚDM przeżywane w Niedzielę Palmową w diecezjach, zbiegną się z końcem obrad presynodu, który odbędzie się w Rzymie – powiedział Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk.
W Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży bierze udział ok. 200 delegatów z całego kraju. W ramach rekreacji młodzież miała okazję podziwiać panoramę stolicy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki oraz zwiedzić ekspozycję w Centrum Nauki Kopernik. Zjazd zakończy się w niedzielę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.