Wiedeń uczci drugą rocznicę spotkania Franciszka z Cyrylem
06 lutego 2018 | 07:18 | Wiedeń / ts (KAI Wiedeń) / mip Ⓒ Ⓟ
Koncert rosyjskiej muzyki sakralnej oraz sympozjum z udziałem wysokiej rangi przedstawicieli Stolicy Apostolskiej i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) uświetnią drugą rocznicę historycznego spotkania papieża Franciszka ze zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Cyrylem I w Hawanie na Kubie.
Z prośbą, aby te uroczystości odbyły się w stolicy Austrii, zwrócił się do arcybiskupa Wiednia, kard. Christopha Schönborna przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion. Na czele watykańskiej delegacji stanie kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
W sobotę 10 lutego br. w wiedeńskim Konzerthaus odbędzie się koncert rosyjskiej muzyki sakralnej pod honorowym patronatem kard. Schönborna. Koncert Wielkiej Orkiestry Symfonicznej im. Piotra Czajkowskiego oraz Moskiewskiego Chóru Synodalnego poprowadzi Władimir Fiedosiejew. Wykonane zostaną dzieła Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, Siergieja Rachmaninowa, Igora Strawińskiego oraz metropolity Hilariona. Kierownik wydziału zagranicznego RKP jest także uznanym kompozytorem, wielokrotnie prezentował swoje kompozycje m.in. w Watykanie. W Wiedniu zaprezentowane zostaną dwa jego dzieła na chór i orkiestrę: „Stabat Mater” oraz „Pieśni pielgrzymie”. Koncert będzie transmitowany przez wiedeńskie Radio Klassik/Stephansdom.
„Uniwersalny język muzyki pozwala nam nawiązywać długotrwałe stosunki między ludźmi różnych państw, narodowości i religii oraz je pogłębiać i umacniać” – podkreślił metropolita Hilarion. W rozmowie z KAI wyjaśnił, że koncert uświetniający rocznicę historycznego spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem będzie jednocześnie pierwszym wydarzeniem w ramach austriacko-rosyjskiego Roku Muzyki 2018 oraz „Dni Rosyjskiej Kultury Religijnej”.
Czytaj także: Kolejna antyukraińska kampania patriarchy Cyryla
Orkiestra symfoniczna im. Piotra Czajkowskiego jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych orkiestr rosyjskich. Koncertowała w rożnych krajach świata, m.in. w bazylice św. Piotra w Watykanie, w katedrze Santiago de Compostela oraz w Sagrada Familia w Barcelonie. Jej dyrygent Władimir Fiedosiejew był w latach 1997-2004 głównym dyrygentem słynnych Wiedeńskich Symfoników. Związki z Wiedniem ma także metropolita Hilarion, który w latach 2003-2009 był biskupem Wiednia i Austrii oraz jednocześnie przedstawicielem RKP przy instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli.
Drugim ważnym wydarzeniem będzie katolicko-prawosławne sympozjum w drugą rocznicę spotkania papieża z patriarchą 12 lutego 2016 w Hawanie. W poniedziałek 12 lutego br. w pałacu arcybiskupim w Wiedniu przewodniczący kard. Koch oraz metropolita Hilarion mówić będą o historycznym znaczeniu tamtego spotkania. Omówią też postępy i problemy w dialogu między Kościołem katolickim i RKP.
W ramach sympozjum zostanie też zaprezentowany pierwszy tom katalogu opracowanego wspólnie przez ekspertów prawosławnych i katolickich. Według informacji Stefana Igumnowa, sekretarza Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, ilustrowany katalog stanowi dokumentację zniszczeń, kościołów i klasztorów chrześcijańskich w czasie wojny w Syrii. Idea utworzenia takiego katalogu zrodziła się po „fact-finding-mission”, wizycie w Syrii grupy duchownych katolickich i prawosławnych z Rosji. Ta wspólna misja była jednym z praktycznych efektów historycznego spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem przed dwoma laty na lotnisku w Hawanie, powiedział Igumnow na konferencji prasowej w Moskwie.
W ramach uroczystości 11 lutego odprawiona zostanie Boska Liturgia w wiedeńskim soborze prawosławnym św. Mikołaja i prezentacja nowego biskupa rosyjsko prawosławnej eparchii (diecezji) Wiednia i Budapesztu Antonija (Sewrjuka).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.