Zielona Góra: bp T. Lityński poświęcił nową siedzibę Archiwum Diecezjalnego
08 lutego 2018 | 17:54 | kk (KAI) | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
Istniejące od 2003 Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze ma nową siedzibę. 8 lutego poświęcił ją biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński. Wyremontowane pomieszczenia to nie tylko więcej miejsca do przechowywania, ale też lepsze warunki dla pracowników i osób korzystających z archiwaliów.
Zanim zaproszeni goście zobaczyli nowe Archiwum Diecezjalne, było uroczyste przecięcie wstęgi oraz wspólna modlitwa i poświęcenie. „Nasze archiwum zawiera różne dokumenty, księgi, fotografie, płyty, kasety, mapy, czyli to wszystko co jest związane z historią nie tylko naszej diecezji, ale też tej ziemi. Zadaniem archiwum jest przechowywanie, zabezpieczanie, jak również udostępnianie tych zbiorów osobom badającym dzieje naszej ziemi” – przypomniał biskup. Życzył, aby to miejsce przyczyniało się do poznawania prawdy i budowania wspólnoty diecezjalnej.
Archiwum Diecezjalne mieści się obecnie w Domu Księży Emerytów na Osiedlu Kaszubskim 8 w Zielonej Górze. „Poprzednia lokalizacja była niewystarczająca dla zbiorów, a także nie miała odpowiednich warunków do korzystania z nich. Tutaj mamy nowe pomieszczenia dla korzystających, lepsze warunki pracy i znacznie więcej miejsca do przechowywania. Otwiera się zupełnie nowy rozdział w historii naszego Archiwum” – zauważył ks. dr hab. Robert Romuald Kufel, dyrektor placówki i prezes Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych.
W Archiwum zgromadzono ponad 3 km akt. „Można u nas znaleźć archiwalia kościelne i świeckie sprzed 1945 roku. Najstarsze księgi pochodzą z XVII wieku, ale przede wszystkim posiadamy dokumenty dotyczące naszej diecezji od chwili powstania Administracji Apostolskiej Lubuskiej, Kamieńskiej i Prałatury Pilskiej w Gorzowie Wlkp. w 1945 roku” – wyjaśnił ks. R. Kufel. Dodał, że „tak jak każde archiwum zachowujemy dla przyszłych pokoleń to, co jest dziedzictwem Kościoła na tych ziemiach”.
Według dyrektora instytucji największym zainteresowaniem cieszą się księgi metrykalne. „Genealodzy poszukują swoich korzeni albo pracują na zlecenie. Poza tym z tego miejsca korzystają pracownicy naukowi, szukający materiałów na temat dziejów Kościoła i poszczególnych parafii naszej diecezji, bo akta dotyczą głównie tego terenu” – powiedział ks. Kufel.
Archiwum jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-14.00. Warunkiem skorzystania ze zbiorów jest umówienie się na wizytę w sekretariacie. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.archiwum.diecezjazg.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.