Dziennikarz prowincjałem saletynów
09 lutego 2018 | 22:34 | Dębowiec / pra Ⓒ Ⓟ
Ks. Grzegorz Zembroń MS został w piątek wybrany prowincjałem polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. Jest dziennikarzem z wykształcenia. Dotychczas był przełożonym domu zakonnego w Krakowie oraz pełnił funkcję dyrektora Centrum Informacyjnego Misjonarzy Saletynów.
Najważniejszym punktem piątego dnia obrad Kapituły Prowincjalnej polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów, która od poniedziałku odbywa się w Dębowcu był wybór prowincjała, wikariusza i asystenta prowincjalnego.
Kapitulanci w tajnym głosowaniu na urząd prowincjała wybrali ks. Grzegorza Zembronia MS. „Być wiernym Bogu i człowiekowi, to jest priorytet prowincjała – powiedział KAI ks. Zembroń. Zwrócił też uwagę, że kapituła przebiega pod hasłem „Chrystus jest regułą naszego życia” a kluczowym zagadnieniem omawianym w Dębowcu jest wezwanie papieża Franciszka do nawrócenia pastoralnego. „Zastanawiamy się, co dla saletynów polskiej prowincji znaczy „wychodzić na peryferie” oraz gdzie i jak używać nowych środków do ewangelizacji” – mówi ks. Zembroń.
Czytaj także: Trwa kapituła wyborcza saletynów
Ks. Grzegorz Zembroń MS urodził się w 1979 roku w Rzeszowie. Pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Saletynów złożył w 2005 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 2009 roku. Ukończył teologię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, poradnictwo psychologiczne w Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną na UKSW w Warszawie. Był duszpasterzem i katechetą w Gdańsku, Trzciance, Kobylance i Warszawie. Do tej pory był przełożonym domu zakonnego w Krakowie oraz pełnił funkcję dyrektora Centrum Informacyjnego Misjonarzy Saletynów w Krakowie.
Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów zostało założone w 1852 r. i jest związane z objawieniem Matki Bożej we francuskim La Salette. Jego charyzmatem jest pojednanie, a głównym zadaniem – głoszenie orędzia Płaczącej Pani. Swoją misję zakonnicy realizują przez duszpasterstwo parafialne, posługę w sanktuariach oraz głoszenie misji i rekolekcji.
Pierwsi saletyni przybyli na ziemie polskie ze Szwajcarii w 1902 r. a w trzy lata później objęli w archidiecezji lwowskiej pierwszą parafię i założyli dom zakonny. Dziś prowadzą w naszym kraju m.in. Centrum Pojednania „La Salette” w Dębowcu, Fundusz Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Matki Bożej z La Salette, Saletyńską Szkołę Nowej Ewangelizacji a także wydawnictwo i dwumiesięcznik „Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.