Bp Pikus: nawracając się, przyjmujemy Boga, który z prochu czyni istotę ludzką
14 lutego 2018 | 22:50 | CIDD | Drohiczyn Ⓒ Ⓟ
W Środę Popielcową bp Tadeusz Pikus przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Osmoli. W godzinach popołudniowych sprawował Eucharystię w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Seroczynie Sterdyńskim. – Nawracając się, przyjmujemy Boga, który z prochu czyni istotę ludzką – powiedział biskup drohiczyński.
Bp Pikus w homilii podkreślił, że dzień rozpoczynający okres Wielkiego Postu, szczególnie skłania do głębokiej refleksji. „Słowa wypowiadane w Środę Popielcową – „Z prochu jesteś i w proch się obrócisz” – z ludzkiego punktu widzenia nie dają wielkiej nadziei” – zaznaczył.
Dopiero dalsza część – „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – napawa optymizmem. „Nawracając się i wierząc, przyjmujemy samego Boga, który z prochu czyni istotę ludzką” – podkreślił.
Biskup przytoczył słowa Pisma Świętego: „Nic bowiem nie przynieśliśmy na ten świat; nic też nie możemy [z niego] wynieść”. Wyjaśnił, że kiedy rodzimy się, wszystko już zastajemy, natomiast w momencie, gdy odchodzimy ze świata ziemskiego, nic ze sobą nie zabieramy. „Każdy z nas ma w sobie życie doczesne i wieczne. Należy je niezwykle pielęgnować, m.in. troszcząc się, żeby tego życia nie zabić. Tym zaś, co zabija w nas życie, jest grzech” – dodał.
Jezus Chrystus wskazuje, co może być pomocne, abyśmy byli blisko Boga, drugiego człowieka jak i samego siebie. Daje nam środki, które należy dobrze wykorzystać. ,,Największym dobrem, które zbliża nas do Boga i drugiego człowieka, które pozwala nam zaakceptować siebie samego, jest miłość” – wskazał.
Dodał, że miłość ma swoje źródło w sercu, wyraża się słowem i żyje czynem. Modlitwa, post i jałmużna są to filary życia duchownego, które pozwalają otworzyć się na miłość Boga. Niezwykle istotna jest umiejętność słuchania. „Żeby usłyszeć słowo Boga i aby ono zaowocowało, potrzeba przede wszystkim otworzyć serce” – podkreślił biskup.
Na zakończenie bp Pikus podkreślił znaczenie modlitwy, postu i jałmużny, które stanowią jedno. ,,Modlitwa porządkuje relacje z Bogiem, jałmużna z drugim człowiekiem, zaś post jest czasem, w którym przygotowujemy nasze serce na dar Boga i drugiego człowieka”. Hierarcha życzył licznie zgromadzonym wiernym owocnego wykorzystania Wielkiego Postu oraz wsłuchania się w słowa Chrystusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.