Bp Lityński w liście pasterskim: o poście, miłości, sakramentach i synodzie
18 lutego 2018 | 12:53 | wm, dg | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
– Trudno wyobrazić sobie miłość bez przebaczenia, daremne jest wypatrywanie poranka Zmartwychwstania, jeżeli żyjemy jeszcze w grobach niezgody, niechęci i nienawiści – napisał w liście pasterskim na Wielki Post biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński, wskazując na wartość wielkopostnych praktyk w rozpalaniu miłości i konieczności życia sakramentalnego. Przypominał również o zbliżającym się synodzie diecezjalnym.
Hierarcha zwrócił uwagę, że tegoroczna Środa Popielcowa zbiegła się z Dniem Zakochanych, któremu patronuje św. Walenty. Niektórzy świętowali w domach i restauracjach, a w świątyniach wierni przeżywali obrzęd posypania głów popiołem, przyjmując Słowo na wielkopostną drogę: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – wspomniał w liście kapłan.
– Bez względu na to jak przeżyliśmy minioną środę, w sercu każdego z nas złożone jest pragnienie miłości. Bez względu na to jak intensywnie praktykujemy naszą wiarę otrzymaną na Chrzcie św. każdy z nas chce kochać i być kochanym. Jednak to ludzkie dążenie do miłości nie jest łatwe w epoce rozpadu osoby i w czasach wielkiej dynamiki zmian społecznych – zauważył biskup, przywołując słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Ponieważ wzmoże się nieprawość, ostygnie miłość wielu” (Mt 24,12).
Duszpasterz wskazuje, że wielkopostne pobożne praktyki, takie jak Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, rekolekcje czy lektura Pisma Świętego, mogą być kołem ratunkowym na gasnącą miłość. Zaznaczył, że trudno o wyobrażenie sobie miłości bez przebaczenia i oczekiwania na wielkanocny poranek będąc w grobie niezgody, dlatego „Zdobądźmy się w okresie czterdziestodniowej pokuty na gest pojednania w małżeństwie, w rodzinie, czy w środowisku pracy. Już dzisiaj zadajmy sobie pytanie: do kogo wyciągnąć rękę do zgody? Pojednanie może być konkretnym gestem ratowania miłości i szukania pokoju serca.”
Bp Lityński szczególną uwagę zwraca na znaczenie sakramentów, przypomina, że Jezus jest wzorem walki z pokusą: „Uwierzmy, że tym ocaleniem są dla nas pozostałe sakramenty, zwłaszcza Pokuta i Eucharystia, które pozwalają nam stoczyć skuteczną walkę ze złem. (…) Obmywajmy się z wszelkiej postaci zła, mocą Słowa Bożego i sakramentów.”
Po ponad dwuletnim przygotowaniu synod diecezjalny pod hasłem „Przez wiarę i chrzest do świadectwa” rozpocznie właściwe prace podczas sesji plenarnych z udziałem duchowieństwa, osób konsekrowanych i świeckich. Ordynariusz prosi wiernych o modlitwę, post i jałmużnę w intencji jego obrad.
– Ufam, że Synod pomoże nam usłyszeć, co Duch Święty mówi dzisiaj do Kościoła Zielonogórsko-Gorzowskiego, wypracować rozwiązania duszpasterskie odpowiadające aktualnym wyzwaniom oraz dokonać rewizji i uzupełnienia prawa diecezjalnego – wyraził nadzieję hierarcha.
Uroczysta sesja inauguracyjna rozpocznie się 17 marca, poprzedzona będzie warsztatem pastoralnym dla delegacji parafialnych w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze. Następnie uroczysta procesja z relikwiami świętych patronów przejdzie do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie celebrowana będzie Msza święta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.