Środa w bazylice Matki Bożej Większej
21 lutego 2018 | 00:00 | Rzym / mip Ⓒ Ⓟ
Kolejną stacją na szlaku wielkopostnej wędrówki jest bazylika Matki Bożej Większej. Mieści się ona w ścisłym centrum Rzymu i jest chętnie odwiedzana przez przybywających do Wiecznego Miasta pielgrzymów oraz turystów.
Liturgia stacyjna odprawiana tego dnia w bazylice Matki Bożej Większej ma związek z wczesnochrześcijańskim obrzędem tzw. suchych dni, czyli przygotowaniami do święceń kapłańskich, udzielanych w pierwszych wiekach wyłącznie w sobotę pierwszego tygodnia Wielkiego Postu. Wcześniej, w środę, w tej oto świątyni odbywało się publiczne liczenie kandydatów na księży.
Bazylika Matki Bożej Większej jest jedną z czterech bazylik papieskich. To najstarsza świątynia dedykowana Matce Bożej, której budowę rozpoczęto w 432 r. Jak głosi legenda sama Maryja wskazała papieżowi Liberiuszowi miejsce powstania budowli. Fakt, że okazała bazylika wybudowana została na najwyższym rzymskim wzgórzu – Eskwilinie – jest dla niektórych potwierdzeniem zwycięstwa Kościoła nad heretyckimi tezami Nestoriusza po soborze w Efezie.
Wnętrze bazyliki zachwyca dostojnym przepychem, wyrażonym w zdobnych malowidłach i mozaikach, a także pozłacanym kasetonowym sklepieniu i marmurowej posadzce. Doskonale zachowane mozaiki są doskonałym przykładem biblii pauperum – ilustracji scen ze Starego i Nowego Testamentu dla osób niewykształconych.
Szczególnym kultem darzona jest w tym miejscu ikona Salus Populi Romani (łac. ratunek ludu rzymskiego). Ten najpopularniejszy, wykonany w bizantyjskim stylu chrześcijański wizerunek pochodzi z XII wieku i przedstawia Maryję jako Theotokos – Bożą Rodzicielkę. Kopia ikony jest, obok krzyża, symbolem Światowych Dni Młodzieży.
Cenną relikwią przechowywaną w świątyni jest fragment betlejemskiego żłóbka Jezusa Chrystusa.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
Więcej informacji na temat kościoła św. Jerzego znaleźć można w książce Hanny Suchockiej „Rzymskie pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miasta”, wyd. Rosikon Press.
***
W środę, 21 lutego liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: parafia Św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61
Kraków: bazylika mariacka, Rynek Główny
Poznań: kościół Imienia Maryi, ul. Santocka 15
Lublin: kościół św. Jozafata, ul. Zielona 3
Łódź: parafia Przemienienia Pańskiego, ul. Rzgowska 88
***
Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:
Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.