Kielce: I Festiwal Czytelniczy Literatury Faktu i Poezji „Wolność i Pokój” (zapowiedź)
24 lutego 2018 | 08:42 | Kielce / apis Ⓒ Ⓟ
O tym „kim jest Inny” i „kto to jest Swój” w kontekście 50. rocznicy Marca’68 będą mówili wybitni polscy intelektualiści i autorzy, m.in. Adam Zagajewski, ks. Adam Boniecki, o. Jan Kłoczowski OP i Seweryn Blumsztajn, podczas I Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji „Wolność i Pokój”. Wydarzenie odbędzie sie w dniach 1 – 26 marca w Kielcach.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Przyświecają mu słowa Tadeusza Mazowieckiego: „Jest czas powracania do pytań, ale wcale nie do najprostszych odpowiedzi, czas rozmów, w których chce się czuć drugiego człowieka”. Wszystkie wydarzenia będą mały miejsce w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach, ul. Planty 7.
– Podczas festiwalu postawimy fundamentalne pytania : Kim jest Inny? Kto to jest Swój? Co to jest „naszość” i „obcość”? Jak się w tym odnaleźć? Co nas może ochronić przed nienawiścią, wrogością czającą się w nas samych, czyhającą i osaczającą z zewnątrz? Chcemy też porozmawiać o wolności w obliczu wygnania i wyganiania. Wzbudzić twórczy niepokój i umożliwić czytelnikom osobiste spotkanie z autorami – zachęcają organizatorzy.
Na temat wydarzeń związanych z Marcem ’68 1 i 2 marca dyskutować i wypowiadać się będą: ks. Adam Boniecki, prof. dr hab. Andrzej Friszke i red. Seweryn Blumsztajn. Spotkanie z red. Wojciechem Tochmanem, które odbędzie się 3 marca poświęcone stosunkowi do uchodźców i strachowi przed migrantami.
W koncercie „Jak wybrnąć z gafy” 4 marca wystąpi Joanna Trzepiecińska. Aktor Jerzy Trela będzie czytał 5 marca utwory Herberta i Miłosza. Po występie odbędzie się premiera książki Joanny Tokarskiej-Bakir „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego” oraz dyskusja panelowa z udziałem prof. Jacka Leociaka, prof. Bożeny Szaynok, prof. Aliny Skibińskiej, prof. Ireny Grudzińskiej-Gross, dr Heleny Datner, dr. Marka Maciągowskiego, dr. Jarosława Dulewicza.
6 marca odbędzie się spotkanie nt. książki „Zapiski z wygnania” – przejmującej biografii-opowiadania na temat wydarzeń marcowych. Autorka Sabina Baral opisuje w niej rok 1968, widziany oczami młodej dziewczyny, która wraz z rodziną opuszcza Polskę.
Spotkanie na temat „Miłosz i Herbert w sporze o Polskę i patriotyzm” poprowadzi 12 marca Andrzej Franaszek – literaturoznawca, krytyk literacki, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego.
Na temat książki „Jaka piękna iluzja”, będącej zapisem bardzo osobistej, kobiecej rozmowy oraz o pisarstwie, codzienności, trudnych emocjach będą mówiły 15 marca Justyna Dąbrowska i Magdalena Tulli. Następnego dnia Mikołaj Grynberg przedstawi swą najnowszą książkę o Marcu ’68 „Księga Wyjścia”.
Wykład na temat filozofii dialogu, o zagadnieniu „Innego”, inności, będącej często powodem wykluczenia i przyjmowaniu „Drugiego” w codziennym życiu wygłosi 19 marca prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP.
20 marca odbędzie się projekcja filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”, a także spotkanie z reżyserką filmu Joanną Kos-Krauze, bohaterką wywiadu-rzeki „Jest życie po końcu świata”, przeprowadzonego przez Aleksandrę Pawlicką.
Następnego dnia Adam Zagajewski zaprezentuje swój najnowszy zbiór esejów „Poezja dla początkujących”, w którym opowiada o ważnych twórcach XX wieku (Czapskim, Herbercie, Kawafisie, Kornhauserze, Mannie, Miłoszu, Rilkem, Sebaldzie, Szymborskiej), zadaje pytania o obowiązki poety i funkcjonowanie artysty w świecie, a także wyjaśnia, jak i dlaczego należy czytać wiersze.
Prof. Adam Strzembosz i Stanisław Zakroczymski będą mówili 22 marca o książce „Między prawem a sprawiedliwością”, wywiadu – rzeki z prof. Adamem Strzemboszem, na temat między innymi sporu polityczno-prawnego, jaki podzielił Polskę, a także historii przemian ustrojowych.
Następnego dnia prof. dr hab. Bogdan de Barbaro w wykładzie „Kto tu zwariował?” opowie o jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi każdy i o próbie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: kim jest dla mnie Inny? Czy jest dla mnie źródłem zaciekawienia i rozwoju, czy też napięcia, agresji i wrogości? W ostatnim dniu festiwalu 26 marca Anna Bikont opowie o książce pt. „Sendlerowa. W ukryciu”
I Festiwal Czytelniczy Literatury Faktu i Poezji „Wolność i Pokój” odbywać się będzie pod patronatem prezydenta Kielc i przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Kielce, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Fundacji im. Stefana Batorego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.