Niedziela u Matki Bożej in Domnica
25 lutego 2018 | 07:45 | Rzym / mip Ⓒ Ⓟ
Pierwotnie za niedzielną liturgię stacyjną uznawano tę sobotnią, z bazyliki św. Piotra. Z czasem wierni w Dniu Pańskim zaczęli się gromadzić również w jednej świątyń na wzgórzu Celio. Tak rozwinęła się tradycja wielkopostnej modlitwy u Matki Bożej in Domnica.
Kościół Matki Bożej in Domnica in Navicella mieści się przy jednej z ruchliwych ulic odchodzących od Koloseum. Świątynia, której nazwa najprawdopodobniej nawiązuje do ofiarodawczyni miejsca, pobożnej niewiasty św. Cyriaki, nazywanej również Dominiką. Imię to znaczy „należąca do Pana”
Pierwsza, powstała w już starożytności świątynia, była miejscem diakońskiej posługi św. Wawrzyńca. W tym miejscu święty diakon rozdawał ubogim jałmużnę i głosił kazania.
Świątynia została gruntownie przebudowana w IX w., dzięki czemu posiada dziś typową proporcję bazyliki. Nadzór nad budową prowadził sam papież Paschalis I. Jego postać można dostrzec w przyciągającej uwagę apsydzie świątyni, gdzie oglądać można unikatową mozaikę, w której centrum znajduje się nie Chrystus, lecz Matka Najświętsza.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
***
W niedzielę, 25 lutego liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: bazylika archikatedralna Św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8
Lublin: kościół Przemienienia Pańskiego (seminaryjny),ul. Prymasa Wyszyńskiego 6
***
Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:
Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.