Wtorek u św. Balbiny na Awentynie
27 lutego 2018 | 04:30 | Rzym / mip Ⓒ Ⓟ
Kościół św. Balbiny mieści się na Awentynie w sąsiedztwie term Karakalli. To jednonawowa, pozbawiona barokowych dekoracji świątynia, której wnętrze wydaje się pamiętać wiek XII, kiedy to bazylika została gruntownie przebudowana.
Pierwsze wzmianki o miejscu kultu w tym miejscu pochodzą z V wieku. Źródła podają, że bazylikę konsekrował papież Grzegorz I. Czczona jest tutaj święta Balbina – córka rzymskiego trybuna Kwiryniusza. Według legendy powierzono jej zadanie odnalezienia oków, którymi w rzymskim więzieniu spętany był święty Piotr. Odnalezione kajdany przechowywane są dzisiaj na Eskwilinie.
Z dawnej świątyni zachowały się surowe belki stropu, co jest rzadkością we współczesnych kościołach Rzymu. Nadaje to wrażenia autentyczności, jako miejscu kultu dla starożytnych chrześcijan. W apsydzie uwagę przyciągają także zdobione kamiennymi rzeźbami alabastrowe okna.
Ściany świątyni zdobione są charakterystycznymi freskami Piotra Cavalliniego. W jednej z bocznych kaplic znajdziemy jego malowidło Madonna z Dzieciątkiem, przedstawiający Matkę Boską siedząca na udrapowanym brokatem tronie w otoczeniu świętych.
Rekonstrukcja wnętrz, jaką przeprowadzono w w okresie dwudziestolecia międzywojennego, nie należała do najszczęśliwszych. Na szczęście niezbyt starannie położona wówczas farba odsłania dziś fragmenty ukrytych starożytnych fresków.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
***
We wtorek, 27 lutego liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Przy Agorze 9
Kraków: ko bazylika ojców dominikanów, ul. Stolarska
Poznań: kościół św. Wojciecha, Wzgórze Świętego Wojciecha 1
Lublin: parafia św. Antoniego Padewskiego, ul. Kasztanowa 1
Łódź: parafia św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Nawrot 104
***
Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:
Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.